Terapia Gestalt – na czym polega? 9 zaleceń terapii Gestalt

Jedną z metod terapeutycznych wykorzystywanych w psychoterapii jest terapia Gestalt. Ta metoda psychoterapeutyczna została stworzona przez niemieckiego psychologa Fritza Perlsa. Jej główne założenia mówią o tym, że źródłem problemów człowieka są potrzeby, które nie zostały zaspokojone w dzieciństwie. Chodzi tu o potrzeby bliskości, akceptacji czy miłości w ogóle. Metoda ta pomaga wypracować sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Na czym polega i komu może pomóc.

Terapia Gestalt: do kogo jest adresowana?

Psychoterapia jako taka jest przydatna dla bardzo wielu osób, które zmagają się z różnymi trudnościami o różnym poziomie natężenia. Osoby potrzebujące pomocy w sferze emocjonalnej i mentalnej często wolą pozostawać same ze swoimi problemami z różnych względów. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie w trakcie terapii owe problemy mogą zostać rozwiązane znacznie szybciej i efektywniej. Terapia może również stanowić formę samorozwoju dla ludzi, którzy nie cierpią na zaburzenia emocjonalne, nastroju czy choroby psychiczne.

Terapia Gestalt jest adresowana nie tylko do osób zmagających się z:

  • trudnościami emocjonalnymi;
  • zaburzeniami nastroju (na przykład z depresją);
  • zaburzeniami odżywiania;
  • zaburzeniami osobowości (chociaż przy tego typu zaburzeniach polecana jest bardziej terapia poznawczo-behawioralna, czyli w skrócie TPB lub CBT – cognitive-behavioral therapy);
  • fobiami i natręctwami.

Ten rodzaj metody terapeutycznej może także pomóc osobom zdrowym, ale szukającym odpowiedzi na ważne dla ich życia pytania. Może pomóc się im rozwijać w taki sposób, w jaki by chcieli, odkrywać nowe możliwości czy rozwijać już obecne cechy charakteru i wzmacniać je.

Osoby z zaburzeniami osobowości powinny skorzystać z metod wypracowanych przez TPB. Dobrym rozwiązaniem jest również terapia poznawczo-behawioralna online (prowadzona na przeróżnych portalach, między innymi pod adresem https://sensly.com/) dla osób preferujących zdalny rodzaj terapii.

Jak wygląda terapia Gestalt?

Metoda terapeutyczna opracowana przez Fritza Perlsa polega na dialogu egzystencjalnym między pacjentem a terapeutą. On to pozwala danej osobie nazywać własne emocje i odkryć, w jaki sposób powstają. Zmiana natomiast pojawia się wraz z samoakceptacją pacjenta i to ona prowadzi do nabycia przez niego narzędzi umożliwiających kontrolowanie własnego życia. Terapia Gestalt może być prowadzona indywidualnie, a także w grupach lub w sposób wykorzystujący oba typy tego rodzaju terapii.

Praca grupowa wykorzystywana jest bardzo często w trakcie warsztatów samorozwojowych, ale pierwszym etapem jest zwykle indywidualna rozmowa pacjenta z terapeutą. Wprowadza ona terapeutę w stan emocjonalny i intelektualny pacjenta, dzięki czemu terapeuta może przygotować go na etap nazywany terapią otwarcia. Pacjent zaczyna opowiadać o swoich problemach terapeucie, by później łatwiej mówić o nich podczas zajęć grupowych.

9 zaleceń terapii Gestalt

Zalecenia terapii Gestalt wyglądają następująco:

  • Żyj teraz. Zajmuj się teraźniejszością, nie zaś przeszłością czy przyszłością.
  • Żyj tutaj. Dawaj sobie radę z tym, co jest obecne, nie z tym, czego nie ma.
  • Przestań sobie wyobrażać. Doświadczaj tego, co realne.
  • Powstrzymuj niepotrzebne myślenie. Raczej smakuj, dostrzegaj.
  • Wyrażaj, zamiast oceniać, osądzać, manipulować i wyjaśniać.
  • Poddawaj się nieprzyjemności i bólowi tak samo, jak przyjemności, nie ograniczaj swojej świadomości.
  • Nie akceptuj żadnego innego „muszę” „powinienem” niż Twoje własne.
  • Weź pełną odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli.
  • Poddaj się byciu takim, jakim jesteś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *