Jak nauczyć się angielskiego samemu w domu?

Obecnie do naszej dyspozycji jest wiele metod nauki języka obcego, a w szczególności najbardziej popularnego angielskiego. Są to zarówno kursy w szkole językowej, korepetycje indywidualne, wakacyjne kursy zagraniczne i inne. Można także uczyć się języka samodzielnie. Czy jest to możliwe, żeby dobrze nauczyć się angielskiego samemu w domu? Jak to zrobić?

Czy jest to metoda dla każdego?

Nauka języka angielskiego w domu wymaga przede wszystkim motywacji i samodyscypliny. Niestety, bez regularności efekty nie będą zadowalające. W nauce języka obcego niezbędny jest odpowiedni plan działania. Warto sobie ustalić konkretne dni nauki oraz częstotliwość. Może to być dwa razy w tygodniu, np. poniedziałek i czwartek. Ważne, żeby zachować tę regularność i ciągłość, a wtedy efekty będą na pewno zauważalne. Ważne jest również ustalenie sobie celu – po co się uczę angielskiego? Jakie korzyści będę z tego miał/a? Gdzie będę wykorzystywać jego znajomość? Gdy motywacja zacznie spadać, warto sobie przypominać, po co to robimy. Jeśli nie ma odgórnie narzuconego terminu, do kiedy należy osiągnąć dany poziom – trzeba być dla siebie surowym i samemu wyznaczyć sobie „deadline”.

Osoby mające problem z samodyscypliną, regularnością oraz trzymaniem się wyznaczonego planu mogą mieć trudności z efektywną nauką języka w domu.

Lekcje online

W obecnych czasach, aby zasięgnąć pomocy korepetytora, nie trzeba wychodzić z domu. Można zapisać się na indywidualne lub grupowe zajęcia na odpowiednim poziomie językowym. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ nauka przebiega pod okiem nauczyciela zgodnie z określonym planem, a także zachowywana jest tutaj regularność. Ponadto, korepetytor pracuje z uczniem nad wymową w języku angielskim.

Oglądanie filmów i seriali

Czy istnieje przyjemniejszy sposób na naukę języka? W zależności od tego na jakim jesteśmy poziomie, warto włączyć sobie ulubiony anglojęzyczny film. Dla osób początkujących oczywiście przydatne będą napisy w języku polskim, ale dobrze jest osłuchać się z językiem już od samego początku. Wówczas szybko zapamiętuje się wymowę poszczególnych słów oraz zaznajamia się z akcentem. Osoby zaawansowane mogą ustawić sobie napisy w języku angielskim, a więc jednocześnie będą mogły utrwalać czytanie oraz pisownię wyrazów i szyk zdań. Jak już ktoś poczuje się pewnie, najlepiej obejrzeć seans po angielsku, bez napisów.

Instalacja aplikacji

W regularnej nauce bardzo pomagają aplikacje, które można zainstalować na telefonie. Jednymi z najbardziej popularnych są Duolingo czy Memrise. Aplikacje te pozwalają na naukę nie tylko słówek czy gramatyki, ale także uczą poprawnej wymowy danych słów oraz stosują system powtórek, który przy pracy nad językiem jest bardzo ważny. Ponadto, codziennie uczeń otrzymuje przypomnienie zachęcające do odbycia nauki. Zazwyczaj taka dawka nowej wiedzy wraz z powtórkami jest zaprogramowana na niedługi czas, na przykład 15 minut dziennie.

Konwersacje z native speakerami

Nic nie podnosi poziomu językowego w tak szybkim czasie, jak po prostu praktyka. Używanie języka pozwala gruntownie utrwalić wiedzę, zamiast wciąż uczyć się na pamięć słówek i gramatyki. Na początku oczywiście może być trudno, ale jak już nabierze się wprawy, to rozmowa w języku angielskim wychodzi naturalnie i bez zastanowienia wiemy jak odpowiadać rozmówcy. Można zarówno skorzystać z usług osób oferujących konwersacje i połączyć się z nimi na Skype czy Zoomie, ale także są do tego celu stworzone aplikacje jak np. Tandem. Jest to miejsce do wymiany językowej, gdzie osoby pochodzące z różnych krajów mogą wzajemnie uczyć się swoich języków ojczystych, lub po prostu bezinteresownie oferują pomoc w nauce ich języka. Jest to o tyle ciekawa metoda, przy której jest się poniekąd zmuszonym do używania tylko i wyłącznie języka, którego się uczymy, ponieważ native speaker nie zna języka polskiego. Można korzystać zarówno z:

  • wiadomości tekstowych,
  • wiadomości głosowych,
  • porozmawiać przez telefon,
  • rozmów video.

Nawet jeśli na początku nie jest łatwo się przełamać i nieśmiałość bierze górę, to warto spróbować. Efekty są widoczne błyskawicznie, a my sami czujemy się pewniej ze swoją znajomością języka.

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach pożądana i bardzo potrzebna. Niesie ze sobą wiele korzyści i dodaje pewności siebie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę czy aplikowania na wymarzone stanowisko. Liczne źródła i materiały do nauki angielskiego są na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu można opanować ten język samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Warto jednak nie zapominać o regularności oraz celu, który chcemy osiągnąć w określonym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *