3 powody, dla których warto zdecydować się na doktorat
Tytuł doktora cieszy się społecznym uznaniem, ale czy jest akceptowany przez pracodawców, również potencjalnych? Wiele osób twierdzi, że charakterystyczny skrót poprzedzający nazwisko, chociaż prestiżowy, może stanowić przeszkodę w zdobyciu zatrudnienia. Czy warto zatem zdecydować się na doktorat? Przeczytaj i sprawdź.
Dlaczego wiele osób rezygnuje z doktoratu?
Głównym powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z rozpoczęcia studiów doktoranckich jest czas. Edukacja na tym szczeblu wymaga bowiem ogromnego zaangażowania, nierzadko zaś, również sporych nakładów finansowych. Potencjalnych kandydatów zniechęcają także brak możliwości zdobycia konkretnych umiejętności praktycznych i/lub doświadczenia zawodowego w trakcie trwania nauki i ryzyko zdobycia kwalifikacji w ramach nieatrakcyjnego dla rynku pracy kierunku. Obawy budzi także przekonanie o negatywnym stosunku pracodawców do pracowników z tytułem doktora. Pamiętajmy również że niektóre firmy lub instytucje oferują doktorat wdrożeniowy, który pozwala na jednoczesne pracowanie i dodatki z racji zdobywania doktoratu
Doktorat może być szansą. Dlaczego warto poświęcić czas na naukę?
Zwolennicy studiów doktoranckich są zdania, że kluczowe znaczenie dla korzyści płynących ze studiów doktoranckich ma wybór odpowiedniej instytucji, np. https://www.vistula.edu.pl/filia-pultusk. Doktoraty realizowane w ramach szkoły doktorskiej gwarantują bowiem kompleksowe wykształcenie, doktorantom zaś oferuje się atrakcyjny plan zajęć i przestrzeń potrzebną do realizacji indywidualnych celów dydaktycznych i zawodowych.
- Doktorat pozwala znaleźć i wykorzystać niszowe dziedziny gospodarki, czyli takie, które nie cieszą się zainteresowaniem osób poszukujących zatrudnienia. Bardzo często należą do nich branże badawcze i związane z innowacjami. Ciekawe i nieszablonowe rozprawy doktorskie mogą wówczas stanowić szansę na doktoranta i przyczynić się do sukcesu na rynku pracy.
- Doktorat umożliwia rozpoczęcie kariery naukowej. Rozprawa doktorska niemal zawsze stanowi przepustkę do pozostania na uczelni. Tytuł naukowy umożliwia kontynuację kariery naukowej i wejście w tryb kolejnych awansów, dodatkowo zaś wiąże się z wyraźnie lepszymi warunkami zatrudnienia.
- Doktorat stanowi sposób na zaspokojenie własnych ambicji. Wiele absolwentów studiów magisterskich decyduje się kontynuować naukę po to, żeby zgłębić interesujący ich przedmiot badań. Studia doktoranckie stanowią bowiem przepustkę na liczne konferencje naukowe, staże, również zagraniczne i prestiżowe praktyki.
Witam Pana Profesora z prośbą o przyjęcie na studia doktorskie na 3 stopień. Jestem mgr historii dalsza naukę chce kontynulowac na uniwersytecie.