Szukasz ogólnorozwojowych zajęć dla dziecka? Wybierz robotykę

Rynek edukacji od kilku już lat rośnie w siłę. Przybywa zajęć pozalekcyjnych, warsztatów i treningów. Łatwo się w tym zatracić i całkowicie zapomnieć o tym, czego tak naprawdę chce dziecko. Pamiętajmy, że w wieku wczesnoszkolnym kluczowe są: zabawa, zaangażowanie i ogólnorozwojowa aktywność. Opowiemy, dlaczego robotyka dla dzieci jest najlepszym wyborem.

Czym jest robotyka dla dzieci?

Warsztaty z robotyki LEGO polegają na układaniu klocków. A to – jak wiadomo – kochają wszystkie dzieci. Nie jest to jednak zwyczajne układanie, takie jak na podłodze w pokoju. Specjalne zestawy klocków są wzbogacone o elementy elektromechaniczne, a podczas zajęć używa się również komputera. Dzieci tworzą projekt (na przykład autko czy robota), a następnie go programują, by mieć wpływ na to, co robi i jak się porusza.

Dziecko ma zatem styczność z takimi dziedzinami wiedzy, jak: programowanie, informatyka, mechanika, elektronika itd. Wszystkie umiejętności przyswaja podczas zabawy, a każde zajęcia są niesamowitą przygodą. To właśnie dlatego dzieciaki tak kochają zajęcia robotyki.

Robotyka – pierwszy krok do nauki programowania

Nie ma co ukrywać – we współczesnym świecie umiejętność programowania jest niezwykle cenna. Warto zaszczepić w dziecku pasję do najnowszych technologii. Zajęcia lego robotyka przeznaczone są już dla kilkulatków. Uczestnicy są podzieleni na grupy wiekowe, aby dostosować program do ich możliwości. Na przykład dla starszych grup są kursy z programowania robotów w języku C++. Uczęszczanie na zajęcia robotyki od najmłodszych lat to świetne przygotowanie do dalszej nauki.

Robotyka dla dzieci i jej zalety

Jak wspomnieliśmy na samym początku – kursy robotyki i programowania mają bardzo duży wpływ na ogólny rozwój dziecka. Samo układanie klocków to już świetne ćwiczenie z zakresu małej motoryki. Dziecko rozwija w ten sposób zdolności manualne i ćwiczy koordynację ręka-oko. W przypadku kilkulatków oraz dzieci wczesnoszkolnych jest to bardzo ważne.

Ponadto dziecko kształtuje w sobie kreatywność i myślenie twórcze, a przy tym szlifuje logiczne myślenie. Tak – te dwie rzeczy mogą, a nawet powinny, iść ze sobą w parze. Takiego wielowymiarowego myślenia uczą właśnie zajęcia z robotyki.

Dziecko poszerza także wiedzę i zdobywa cenne umiejętności, ponieważ na własne oczy obserwuje interakcję i mechanizmy, jakie zachodzą w świecie robotyki i automatyki. To bardzo pobudza wyobraźnię i naturalną ciekawość oraz chęć do nauki.

Zajęcia z wykorzystaniem klocków uczą także cierpliwości oraz wytrwałości. Aby osiągnąć zamierzony efekt, dziecko musi ukończyć swój projekt. Oczywiście ma w tym pełne wsparcie oraz może liczyć na indywidualne podejście prowadzącego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *