Mechanika i Budowa Maszyn – jakie korzyści płyną ze studiowania tego kierunku?
Mechanika i Budowa Maszyn to dziedzina, która rozwiązuje różnego rodzaju problemy przy zastosowaniu środków technicznych. Budowa maszyn to dziedzina wykorzystująca elementy fizyki i materiałoznawstwa. Na tym kierunku studiów słuchacze uczą się projektowania, wytwarzania, budowy, eksploatacji oraz serwisowania różnego rodzaju maszyn, pojazdów i elementów linii produkcyjnych.
Jaką wiedzę zdobywa się, studiując Mechanikę i Budowę Maszyn?
W toku studiów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn słuchacze poznają szeroki zakres zagadnień. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- cyklu życia oraz eksploatacji maszyn,
- statystyce,
- wytrzymałości materiałów,
- kinematyce,
- dynamice,
- budowie maszyn,
- zarządzaniu jakością.
Oprócz wiedzy teoretycznej studenci rozwijają również konkretne umiejętności. Edukacja pozwala im poznać wzory numeryczne, proces wytwarzania i montażu maszyn, dobierać materiały, przeprowadzać symulacje komputerowe, tworzyć algorytmy w ramach projektowania maszyn oraz oceniać i analizować maszyny i systemy.
Na jaką pracę można liczyć po ukończeniu Mechaniki i Budowy Maszyn?
Mechanika i Budowa Maszyn jest chętnie wybieranym przez maturzystów kierunkiem ze względu na perspektywy zawodowe. Rynek pracy stoi przed absolwentami otworem. Zatrudnienie absolwenci mogą znaleźć zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w instytucjach naukowych. Są świetnie przygotowani do wytwarzania, serwisowania oraz eksploatacji maszyn. Najczęściej piastują stanowiska w:
- biurach projektowych,
- placówkach badawczych,
- instytucjach publicznych,
- firmach IT,
- przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym czy rolniczym.
Mechanik budowy maszyn może liczyć na dobre zarobki. Średnie miesięczne wynagrodzenie w tym zawodzie oscyluje wokół 5000 zł brutto, a najlepiej opłacani inżynierowie zarabiają ponad 6000 zł brutto.
Gdzie studiować Mechanikę i Budowę Maszyn?
Wiele uczelni dostrzegło już potencjał kierunku, jakim jest Mechanika i Budowa Maszyn. Studenci mogą wybierać uczelnie w wielu regionach Polski. Do dyspozycji jest oferta szkół wyższych państwowych i niepublicznych o różnych profilach kształcenia. Istotną kwestią jest tutaj wybór takiej uczelni, która spełni indywidualne oczekiwania kandydata. Jedną z takich uczelni jest Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Mechanika i Budowa Maszyn w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Warszawska uczelnia, jako jedyna szkoła wyższa niepubliczna w województwie mazowieckim, posiada uprawnienia do prowadzenia kształcenia na tym kierunku. Oferuje przyszłym studentom studia I stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o charakterze stacjonarnym i niestacjonarnym do wyboru. Kształcenie trwa 3,5 roku, a absolwent opuszcza WSEiZ z tytułem inżyniera. Absolwenci otrzymują wszechstronne wykształcenie techniczne, co gwarantują nowoczesne metody nauczania i wykwalifikowana kadra wykładowców. Tylko w WSEiZ osoby, które ukończyły studia I stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich na pokrewnym kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.