Mechanika i Budowa Maszyn – jakie korzyści płyną ze studiowania tego kierunku?

Mechanika i Budowa Maszyn to dziedzina, która rozwiązuje różnego rodzaju problemy przy zastosowaniu środków technicznych. Budowa maszyn to dziedzina wykorzystująca elementy fizyki i materiałoznawstwa. Na tym kierunku studiów słuchacze uczą się projektowania, wytwarzania, budowy, eksploatacji oraz serwisowania różnego rodzaju maszyn, pojazdów i elementów linii produkcyjnych.

Jaką wiedzę zdobywa się, studiując Mechanikę i Budowę Maszyn?

W toku studiów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn słuchacze poznają szeroki zakres zagadnień. Mowa tutaj przede wszystkim o:

 • cyklu życia oraz eksploatacji maszyn,
 • statystyce,
 • wytrzymałości materiałów,
 • kinematyce,
 • dynamice,
 • budowie maszyn,
 • zarządzaniu jakością.

Oprócz wiedzy teoretycznej studenci rozwijają również konkretne umiejętności. Edukacja pozwala im poznać wzory numeryczne, proces wytwarzania i montażu maszyn, dobierać materiały, przeprowadzać symulacje komputerowe, tworzyć algorytmy w ramach projektowania maszyn oraz oceniać i analizować maszyny i systemy.

Na jaką pracę można liczyć po ukończeniu Mechaniki i Budowy Maszyn?

Mechanika i Budowa Maszyn jest chętnie wybieranym przez maturzystów kierunkiem ze względu na perspektywy zawodowe. Rynek pracy stoi przed absolwentami otworem. Zatrudnienie absolwenci mogą znaleźć zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w instytucjach naukowych. Są świetnie przygotowani do wytwarzania, serwisowania oraz eksploatacji maszyn. Najczęściej piastują stanowiska w:

 • biurach projektowych,
 • placówkach badawczych,
 • instytucjach publicznych,
 • firmach IT,
 • przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym czy rolniczym.

Mechanik budowy maszyn może liczyć na dobre zarobki. Średnie miesięczne wynagrodzenie w tym zawodzie oscyluje wokół 5000 zł brutto, a najlepiej opłacani inżynierowie zarabiają ponad 6000 zł brutto.

Gdzie studiować Mechanikę i Budowę Maszyn?

Wiele uczelni dostrzegło już potencjał kierunku, jakim jest Mechanika i Budowa Maszyn. Studenci mogą wybierać uczelnie w wielu regionach Polski. Do dyspozycji jest oferta szkół wyższych państwowych i niepublicznych o różnych profilach kształcenia. Istotną kwestią jest tutaj wybór takiej uczelni, która spełni indywidualne oczekiwania kandydata. Jedną z takich uczelni jest Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Mechanika i Budowa Maszyn w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Warszawska uczelnia, jako jedyna szkoła wyższa niepubliczna w województwie mazowieckim, posiada uprawnienia do prowadzenia kształcenia na tym kierunku. Oferuje przyszłym studentom studia I stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o charakterze stacjonarnym i niestacjonarnym do wyboru. Kształcenie trwa 3,5 roku, a absolwent opuszcza WSEiZ z tytułem inżyniera. Absolwenci otrzymują wszechstronne wykształcenie techniczne, co gwarantują nowoczesne metody nauczania i wykwalifikowana kadra wykładowców. Tylko w WSEiZ osoby, które ukończyły studia I stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich na pokrewnym kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *