Szkolenia psychologiczne, czyli jak rozwijać się w zawodzie pedagoga?
Pedagog to niezwykle odpowiedzialny zawód. Jako osoba pracująca z dziećmi i młodzieżą musisz nieustannie się szkolić i podnosić swoje kompetencje. Prawidłowe działania pedagogów znacząco wpływają na funkcjonowanie dziecka w placówkach edukacyjnych, a także na jego rozwój. Na jakie kursy warto zwrócić uwagę, by szlifować swój warsztat i umiejętności pedagoga? Podpowiadamy w naszym artykule.
Szkolenia psychologiczne
Jeśli chodzi o kursy online, to z pewnością warto zwrócić uwagę na szkolenia psychologiczne. Kursy psychologiczne obejmują materiał, zgodny ze standardami i zaleceniami Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Są to szkolenia przeznaczone nie tylko dla psychologów i psychoterapeutów, ale również dla pedagogów i nauczycieli.
Aby w pełni zrozumieć niektóre zachowania dzieci i młodzieży oraz ich mechanizmy, trzeba dobrze poznać podłoże psychologiczne.
Ważne jest rozpoznawanie emocji, odpowiednie podejście w rozmowie i zachowaniu, budowanie właściwych relacji z uczniem.
Takie szkolenia bardzo poszerzają horyzonty i pozwalają zyskać zupełnie nową perspektywę, tak różną od znanych schematów i metod dydaktycznych, które wciąż pokutują w placówkach edukacyjnych.
Szkolenia logopedyczne
Kolejna propozycja na podniesienie kompetencji jako pedagoga to szkolenia logopedyczne. Wiele dzieci zmaga się z zaburzeniami w tym zakresie albo ma wadę wymowy.
Podczas szkolenia kursanci poznają etapy rozwoju mowy u dziecka, a także różnorodne zabawy logopedyczne, które wspomagają rozwój mowy.
Takie szkolenie jest polecane szczególnie nauczycielom edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu umożliwia podejmowanie terapii logopedycznej z podopiecznymi.
Postępowanie diagnostyczne i praca z dziećmi z zaburzeniami zachowania
Bardzo często pedagog i nauczyciel to również terapeuta. W procesie terapii kluczowa jest prawidłowa diagnoza dziecka pod kątem wszelkich nieprawidłowości i odchyleń od normy.
Szkolenia w tym zakresie niewątpliwie przydadzą się w pracy terapeutycznej z dziećmi, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami zachowania.
Wśród szkoleń można wybrać na przykład kurs z zakresu zaburzeń lateralizacji, podczas którego uczestnicy dowiadują się, jak wspomagać mózg dziecka. Warte uwagi są również szkolenia dla pedagogów, traktujące o takich zagadnieniach, jak: zaburzenia sensoryczne, mutyzm wybiórczy, dziecko wysoko wrażliwe, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, zespół Aspergera. Dostępne są również kursy, które pozwalają usystematyzować wiedzę dotyczącą kwestionariuszy, testów, narzędzi i obserwacji w spektrum autyzmu.
Co najważniejsze – profesjonalne kursy i szkolenia dla pedagogów przygotowywane są przez wykwalifikowanych specjalistów i terapeutów-praktyków z danej dziedziny. Jest to nieocenione wsparcie dla wszystkich osób pracujących z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami.