Seria „Igrzyska Śmierci” – czy ten fenomen przetrwał próbę czasu?

Trylogia „Igrzyska Śmierci” autorstwa Suzanne Collins odniosła ogromny sukces na całym świecie, zarówno w formie książek, jak i filmów. Do dziś wskazywana jest jako jeden z najważniejszych przykładów literatury Young Adult. Czy nadal z perspektywy czasu, sięgając po tę książkę dziś, można zrozumieć, skąd wzięła się jej ogromna popularność? Sprawdźmy to, pochylając się głębiej nad ich treścią, kontekstem społecznym oraz żywotnością fandomu, który utworzył się wokół tej serii.

Co kryje się za Igrzyskami? O inspiracji do powieści 

Szuka, a w szczególności już literatura, nie istnieje w próżni. Co kieruje autorem, aby napisać taką, a nie inną powieść? Sama pisarka, Suzanne Collins, przyznaje, iż do napisania „Igrzysk Śmierci” zainspirował ją mit o Tezeuszu i Minotaurze, czego wpływy można wyraźnie zobaczyć w pierwszej części trylogii i budowie areny, na której rozgrywa się większość akcji. Kolejną inspiracją była refleksja nad wszelakimi programami typu reality show, w szczególności tymi, które uciekały się do coraz większych absurdów, wciąż jednak przyciągając tym samym kolejnych widzów i ciesząc się ogromną oglądalnością. Sama autorka również przyznaje, iż służba jej ojca w lotnictwie wpłynęła na to, jak ostatecznie ukształtowała się akcja książek, co wyraźnie można dostrzec w losach, jakie spotykają ojca głównej bohaterki (ginie on w katastrofie górniczej, fundamentalnie kształtując tym jej charakter). 

Przesłanie „Igrzysk Śmierci”

Trylogia składa się kolejno z trzech powieści: „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos”. W pierwszym tomie poznajemy główną bohaterkę, Katniss Everdeen, która zostaje wybrana do udziału w Igrzyskach Śmierci, brutalnych zawodach, w których uczestnicy muszą walczyć między sobą na śmierć i życie, ku uciesze widowni z Kapitolu. Katniss, jako przedstawicielka najbiedniejszego dystryktu, od początku spisywania jest na straty, gdyż gra rozgrywa się nie tyle o faktyczne umiejętności przetrwania, a jest konkursem popularności, w którym bardziej lubiani gracze mogą otrzymywać prezenty od bogatych sponsorów, które pomagają im przetrwać na arenie. 

W całej serii autorka przedstawia tematykę walki o przetrwanie, zarówno fizycznej, jak i moralnej, przemocy, totalitaryzmu i konfliktu między poszczególnymi frakcjami społeczeństwa. Główni bohaterowie stają się ofiarami krwawego konfliktu, w którym walczą nie tylko o swoją wolność, ale również o zachowanie swojego człowieczeństwa i tego, co najbliższe jest ich sercu. Chociaż niejedna osoba z pewnością kojarzy serię Igrzyska Śmierci z historią miłosną między dwójką głównych bohaterów, to niezaprzeczalnie motywy polityczne są w trylogii najważniejsze i zmuszają one do głębszej refleksji na temat tego, czy nasze społeczeństwo z pewnością tak bardzo różni się od tego przedstawionego w tym dystopijnym utworze. 

Renesans Igrzysk – chwilowa fascynacja czy sygnał świetności? 

Chociaż premiera książki miała miejsce już w 2008 roku, a szczyt jej popularności można wskazać jako moment premiery filmu (2012 r.), to w ostatnim czasie można zauważyć pewien renesans, który przeżywa ta trylogia na tik-toku. Fandom wciąż zażarcie dyskutuje na tematy i motywy poruszane w powieściach, a na horyzoncie widać kolejną, ważną dla uniwersum, premierę — ekranizacja powieści „Ballada ptaków i węży” zaplanowana jest bowiem już na drugą połowę 2023 roku. Warto również wspomnieć, iż pierwsza część serii stała się lekturą szkolną w Stanach Zjednoczonych dla klas VI, zaraz obok innych klasyków, takich jak „Hobbit, czyli tam i z powrotem” (J. R. R. Tolkien) czy „Małe kobietki” (Louisa May Alcott).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *