Poznaj sposoby na to, by dziecko słuchało

Poznaj sposoby na to, by dziecko słuchało

Każde dziecko jest inne. Zauważyć ten fakt można również u rodzeństwa. Dziecko należy wychowywać indywidualnie, nie da się postępować identycznie z wszystkimi dziećmi. Jedno dziecko nas słucha, drugie natomiast robi nam na przekór. Jak zatem postępować, żeby każde dziecko, które wychowujemy, czy to w domu, czy w szkole nas słuchało?

Wychowanie dziecka

Wychowywanie dziecka nie należy do łatwej pracy. Często osoby pracujące nad prawidłowym rozwojem dziecka, mają problemy z pojawiającym się ze strony dziecka nieposłuszeństwa. Wychowując dziecko, trzeba postawić sobie określony cel i do niego dążyć.

Sposoby, by dziecko słuchało

Zdarzają się sytuacje, w których mówi się do dziecka, niestety ono nas nie słucha. Mawia się wówczas, że dziecko jest źle wychowane, że to dziecko stanowi problem. Okazuje się jednak, że powodem, dla którego dziecko nas nie słucha, jest postawa osoby, która mówi do dziecka. Poniżej przedstawionych zostało kilka sposób, które sprawią, że dziecko zacznie nas słuchać.

  1. Mówiąc do dziecka, powinniśmy zejść do jego poziomu, tak by dziecko nas dobrze widziało i by było świadome, że do niego mówimy.
  2. Polecenia, które są wydawane dziecku, powinny być proste. Przykładowo, zamiast powiedzieć „Czy mógłbyś przyjść do swojego pokoju posprzątać swoje zabawki?”, powinno się powiedzieć „Przyjdź tutaj, proszę, posprzątać zabawki”.
  3. Komunikując się z dzieckiem powinniśmy zwracać się do niego po imieniu.
  4. Do dziecka powinno się mówić stonowanym głosem, osoba mówiąca powinna być spokojna, wyrozumiała.
  5. Dziecko powinno wiedzieć, że jest określony czas na zabawę, na naukę, na spanie itp. Dlatego też należy dawać mu sygnał ostrzegawczy, przykładowo „Gdy skończy się bajka, wychodzimy na spacer”. Często rodzice kupują swoim dzieciom minutnik, który pozwoli im kontrolować czas.
  6. Wychowując dziecko, trzeba pamiętać o wzmocnieniu komunikatu z dzieckiem, czyli poza powiedzeniem mu „a teraz myjemy zęby”, warto wziąć do ręki szczoteczkę oraz pastę do zębów.
  7. Komunikując się z dzieckiem, winno się ograniczyć mówienie słowa „nie”. Zamiast „Nie wolno bawić się ładowarką”, powinno się powiedzieć „Odłóż, proszę ładowarkę”.
  8. Osoba zajmująca się dzieckiem powinna być konsekwentna w swoich działaniach.
  9. Każdy zakaz powinien być dziecku dobrze wytłumaczony.

Problemy dzieci w przedszkolu oraz w pierwszej klasie

Niektóre dziecko idąc do przedszkola lub do szkoły, ma problem z zaaklimatyzowaniem się. Problemy te często powodują, że dziecko się buntuje i nie słucha nauczyciela. Dlaczego tak się dzieje? Otóż każdy jest wychowywany indywidualnie, każde dziecko jest inne, jedno spokojne, inne wybuchowe. Pójście do przedszkola lub do szkoły to zmiana stylu bycia dziecka. Dziecko było przyzwyczajone do pobytu w domu, z rodzicami, dziadkami, a teraz okazuje się, że środowisko jest inne. Należy z takim dzieckiem rozmawiać, należy go uświadomić, że rozwój dziecka polega na przejściu kolejnych po sobie etapów, jednym z etapów jest przedszkole, czy też szkoła.

Jak dotrzeć do problemu, z którym boryka się dziecko? Po pierwsze należy porozmawiać z dzieckiem. Pierwsza rozmowa powinna odbyć się pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Jeżeli to nie pomaga, to dochodzi do rozmowy dziecka z nauczycielem. Po odbyciu takich rozmów dziecko powinno się obserwować, czy robi jakieś postępy. Ostatnią „deską ratunku” jest rozmowa dziecko z psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *