Nauka języka angielskiego w domu – sposoby oraz poziomy znajomości
Wiadomo, że językiem ojczystym w Polsce jest język polski i to w języku polskim najczęściej rozmawiamy, piszemy. Obecność Polaków poza granicami Polski zmusza obywateli do nauki języków obcych. Językiem, którym posługuje się większość ludzi w Europie, jest język angielski. Jednakże, czy idzie nauczyć się go samemu?
Nauka języka angielskiego w domu
W kraju jest wiele szkół językowych, które oferują naukę języka angielskiego. Niestety wiele osób, które chciałyby się tego języka nauczyć, nie mają czasu lub mieszkają daleko od szkoły i nie opłaca im się do niej dojeżdżać.
Osoby, które decydują się na naukę języka angielskiego, muszą być świadome, że do nauki w domu niezbędna jest determinacja oraz systematyczność.
Rozpoczynając naukę w domu, warto sprawdzić swoją wiedzę, by wiedzieć, od jakiego poziomu należy rozpocząć przygodę z językiem. Wiele szkół języków obcych umożliwia na swojej stronie internetowej sprawdzenie swoich umiejętności językowych.
Nauka języka angielskiego – zalety oraz wady nauki w domu
Każda nauka, niezależnie czy jest to nauka w szkole językowej, czy w domu, ma swoje zalety oraz wady.
Zaletami nauki języka angielskiego w domu są:
- Brak kosztów dojazdu do szkoły językowej,
- Nauka języka w wolnej chwili, bez określonej twardo godziny,
- Materiał, którego chce się dana osoba nauczyć, może sobie sam wybierać.
Do wad nauki języka angielskiego można zaliczyć:
- Ucząc się samodzielnie, nikt nie jest w stanie sprawdzić wymowy osoby uczącej się języka,
- Brak informacji od lektora języka obcego, czy osoba ucząca się w domu, robi postępy w nauce,
- Brak motywacji do nauki.
Szybsza nauka języka angielskiego – sposoby
Słowo nauka wielu osobom źle się kojarzy. Planując jednak naukę języka angielskiego, warto wcześniej się do niej przygotować. Osoba, która zamierza uczyć się języka angielskiego, powinna ustalić sobie, w jakie dni oraz w jakich orientacyjnie godzinach będzie się uczyć. W nauce niezbędna jest samokontrola oraz motywacja do nauki.
Poniżej przedstawionych zostanie kilka sposobów na szybsze opanowanie języka angielskiego.
- Często chęć do nauki języka angielskiego jest wielka, ale po kilku zajęciach spada motywacja. Wiele osób wówczas rezygnuje z nauki. Dlatego też warto znaleźć sobie kurs, który umożliwi podejście do egzaminu. Takie rozwiązanie pozwoli kursantowi się zdyscyplinować oraz szybciej opanować materiał.
- Uczniowie wielu szkół oraz studenci mają możliwość wymiany międzynarodowej. To jest kolejny sposób na szybszą naukę języka angielskiego. Będąc na wymianie międzynarodowej, przebywa się z innymi osobami, które mówią w innym języków. Nauka na takim wyjeździe jest o wiele prostsza niż na jakimkolwiek kursie językowym.
- Osoby, które chcą się nauczyć języka angielskiego, a uwielbiają oglądać seriale, mogą podejść do nauki w inny sposób, niż udział w kursie językowym. Sposobem na szybką naukę języka angielskiego może być oglądanie serialu w języku angielskim z napisami w języku angielskim. Taki sposób uczy zarówno słuchanie, jak i czytanie.
- Również darmowe aplikacje na telefon umożliwiają szybszą naukę języka angielskiego. Przykładowo są aplikacje, które uczą nas wybranego losowo słówka, każdorazowo po odblokowaniu telefonu.
Poziomy znajomości języka angielskiego
Rozpoczynając naukę języka angielskiego, warto wiedzieć, na jakim poziomie nauki powinno się rozpocząć naukę.
Według skali Rady Europy wyróżnia się sześć poziomów znajomości języka angielskiego:
- A1 – poziom początkujący (Beginner),
- A2 – poziom początkujący (Pre-Intermediate),
- B1 – poziom średnio zaawansowany (Intermediate),
- B2 – poziom średnio zaawansowany (Upper-Intermediate),
- C1 – poziom zaawansowany (Advanced),
- C2 – poziom zaawansowany (Proficient).