Metody szybkiego czytania
Człowiek zaczyna naukę czytania w przedszkolu, w tak zwanej zerówce. Naukę czytania rozpoczyna się od poznania literek, które następnie się ze sobą łączy w sylaby i wyrazy. Początkowo poznaje się wyrazy, które w kolejnym kroku łączy się w zdania. Poprzez szybkie czytanie, człowiek ma więcej czasu na odpoczynek. Czy są metody na naukę szybkiego czytania? Okazuje się, że tak. W poniższym artykule poznasz kilka technik szybkiego czytania.
Czy szybkie czytanie jest efektywne?
Naukę czytania opanuje każdy, jednakże czy każdy czyta efektywnie. Okazuje się, że nie. Mówiąc o efektywnym czytaniu, mamy na myśli czytanie ze zrozumieniem. Ważne jest, aby czytając, rozumieć co się czyta. Podczas czytania należy się skoncentrować, zmotywować oraz być zainteresowany tekstem, który się czyta. Wówczas można mówić o tym, że szybkie czytanie jest efektywne.
Co to jest czytanie?
Okazuje się, że umiejętność czytania odgrywa w życiu bardzo ważną rolę. To dzięki czytaniu pozyskuje się wiele niezbędnych informacji. Zarówno tekst w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej wymaga od nas umiejętności czytania. Tak więc im szybciej i efektywniej nauczymy się czytać, tym mniej czasu będziemy musieli poświęcić na zdobycie niezbędnej wiedzy.
Metody szybkiego czytania
Metody szybkiego czytania to nic innego jak nauka mózgu prawidłowego odkodowania treści. Ćwiczenia poprawiają koncentrację, eliminują stres oraz pozwalają osobie czytającej skupić się na treści, którą zamierza przeczytać.
Metody czytania ćwiczą mózg oraz uczą szybszego, efektywnego czytania.
- Eliminowanie fonetyzacji – metoda ta polega na zaprzestaniu sylabizowania wyrazów.
- Eliminowanie regresji – nauka szybkiego czytania polega również na zrozumieniu czytanego tekstu, dlatego też ważne jest, aby nie wracać do przeczytanego wcześniej zdania.
- Rozszerzenie pola widzenia tekstu – to ćwiczenie polega na nabyciu umiejętności polegającej na widzeniu tekstu panoramicznego.
- Zrozumienie sensu z niepełnego przekazu – to metoda, która pozwala zrozumieć tekst, nawet czytając wyraz, którego się nie zna.
- Zwiększenie koncentracji uwagi – poprzez koncentrację szybciej i efektywniej czyta się dany tekst.
- Tworzenie mapy myśli – technika ta pozwala czytelnikowi zrozumieć tekst poprzez skojarzenia.
- Ćwiczenie pamięci – pamięć to nic innego, jak zdolność gromadzenia informacji, które człowiek nabywa podczas czytania, aby móc w późniejszym czasie je odpowiednio wykorzystać.
Kiedy ćwiczyć szybkie czytanie?
Każde ćwiczenie, czy to siłowe, czy umysłowe, wymaga koncentracji. Ćwicząc czytanie, warto pamiętać o przerwach, które pozwolą odpocząć oczom. Ważne jest miejsce, w którym się czyta. Powinno być co jakiś czas wietrzone, jasne oraz spokojne, by nic nie zakłócało podczas czytania. Mózg najlepiej funkcjonuje rano lub wieczorem, dlatego też w tych porach dnia najlepiej usiąść do nauki szybkiego czytania.
Nauka szybkiego czytania podsumowanie
Ucząc się szybkiego oraz efektywnego czytania, należy pamiętać, że ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie oraz w odpowiednim wywietrzonym i oświetlonym pomieszczeniu. Osoba rozpoczynająca ćwiczenia powinna być wypoczęta oraz zmotywowana. Jak każda nauka, tak i też nauka czytania wymaga od człowieka zaangażowania, cierpliwości oraz wysiłku. Im bardziej się zmotywujemy do nauki, tym szybciej zauważymy efekty swojej pracy.