Dyscyplina w klasie – jak ją utrzymać?
Praca nauczyciela nie należy do najłatwiejszych. Poza przekazywaniem wiedzy uczniom, do ich zadań trzeba dodać również utrzymywanie dyscypliny w klasie. Jak to zrobić w obecnych czasach, kiedy to uczeń chce być mądrzejszy od nauczyciela? Czy nauczyciel potrafi zapanować nad porządkiem w klasie?
Brak dyscypliny w klasie przykłady
Osoba rozpoczynająca swoją przygodę zawodową, jako nauczyciel, musi wiedzieć, że początkowo w klasie, w której będzie uczyć może nie być dyscypliny. Nauczyciel razem z uczniami musi nad nią panować i próbować ją utrzymać.
Dobrymi przykładami braku dyscypliny w klasie mogą być:
- Przeszkadzanie innym podczas nauki,
- Przerywanie nauczycielowi, który próbuje wytłumaczyć nowy materiał,
- Krzyczenie,
- Niszczenie czyjejś własności,
- Chodzenie ucznia po klasie podczas prowadzenia zajęć.
Jakie mogą być przyczyny braku dyscypliny w klasie?
Obecnie coraz więcej uczniów sprawia trudności w szkole. Sprowadza się to do tego, że w klasach brakuje dyscypliny. Wiadomo, że każdemu nauczycielowi zależy na tym, by w klasie, w której uczył, dyscyplina była wzorowa. Co zatem sprawia, że tej dyscypliny niekiedy nie ma?
Okazuje się, że wiele osób chce budzić swoje zainteresowanie, inaczej mówiąc, pragną zostać zauważeni. Do takich osób należą uczniowie, którzy w inny sposób, niż zwrócenie na siebie uwagi, nie potrafią się zakolegować.
Inną przyczyną prowadzącą do braku dyscypliny w klasie jest posiadanie władzy przez ucznia. Są uczniowie, którzy dominują w grupie innych uczniów i chcą się im pokazać z ich najlepszej strony, która nie zawsze jest dobra.
Również zemsta może być przykładem braku dyscypliny. Przykładowo na pierwszych zajęciach został upomniany przez nauczyciela za swoje naganne zachowanie, wówczas na kolejnych lekcjach pragnie się zemścić poprzez przeszkadzanie nauczycielowi prowadzącemu zajęcia.
Do braku dyscypliny w klasie również mogą przyczynić się uczniowie, którzy czują się bezradni. Są to osoby, które z góry wiedzą, że i tak danego materiału się nie nauczą, więc mogą rozmawiać z innymi podczas zajęć.
Jak utrzymać dyscyplinę w klasie?
Nauczyciel już od pierwszych zajęć powinien wiedzieć, że dyscyplina w klasie jest bardzo ważna. Osoba prowadząca lekcje musi od razu pokazać uczniom, kto jest nauczycielem oraz kogo powinni słuchać. Chodzi o to, by pokazać granice pomiędzy nauczycielem a uczniem.
Przedstawiając się na pierwszych zajęciach, nauczyciel powinien wspomnieć o konsekwencjach, jakie grożą za brak dyscypliny oraz je stosować, podczas gdy uczniowie próbują się do niej przyczynić.
Nauczyciel powinien być w dobrych relacjach z każdym uczniem, nie może faworyzować przykładowo zdolnych uczniów, ponieważ pozostali mogą się zbuntować.
Również bardzo ważne jest panowanie nad emocjami, to znaczy być pewnym siebie.
Istotne dla utrzymania dyscypliny w klasie jest wsparcie. Uczeń powinien wiedzieć, że może zawsze liczyć na pomoc nauczyciela, że nauczyciel to osoba, która rozumie emocje ucznia.
Powyższe działania mogą pomóc nauczycielowi, a także uczniom utrzymać wzorową dyscyplinę w klasie.