Zdalna nauka – na czym polega oraz jakie są wady i zalety?

Zdalna nauka – na czym polega oraz jakie są wady i zalety?

Uczniowie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, mają obowiązek pracy zdalnej. Oczywiście zdalna nauka dotyczy osób, którzy uczą się w szkołach podstawowych w klasach od I do VIII, liceach, technikach, szkołach zawodowych oraz na studiach. Czym jest zdalna nauka oraz jak wpływa ona na oceny uczniów?

Co to jest zdalna nauka?

Zdalna nauka to nic innego, jak edukacja w domu, to jest na tak zwaną odległość. Osoby, które uczą się w domu, powinny mieć komputer oraz dostęp do Internetu. Uczniowie wraz z nauczycielem na lekcje łączą się poprzez platformę, dostępną w danej szkole. Zdalna nauka odbywa się w godzinach porannych, w takich samych, jak odbywałyby się lekcje stacjonarnie. Jednakże zajęcia zdalne są skrócone. Wiadomo, że stacjonarnie lekcje trwają 45 minut, jeżeli chodzi natomiast o zdalną naukę, to zajęcia te zostały skrócone do 20 – 30 minut.

Jakie mogą być typy zdalnej nauki?

Jeżeli chodzi o zdalną naukę, to wiadomo, że jednakowo dla osób uczących się, rodziców oraz nauczycieli to coś nowego. Każdy z nich wiedział, że zdalna nauka istniała, jednakże nie byli świadomi tego, że kiedyś będą musieli w takich zajęciach uczestniczyć. Wszyscy muszą się uczyć nowego toku nauczania. Nauczycielom trudniej jest wytłumaczyć uczniom program nauczania, a uczniom ciężko jest ten program zrozumieć. Dlatego też szkoły mają kilka możliwości zdalnej nauki. Należą do nich:

  • Wideokonferencje

Ten sposób nauki jest najpopularniejszy. Po pierwsze uczniowie mogą wiedzieć się z nauczycielem prowadzącym zajęcia lekcyjne oraz z pozostałymi koleżankami/kolegami z klasy. Poprzez ten typ zdalnej nauki, można sobie wyobrazić, że jest się w szkole. Widać aktywność dzieci i młodzieży oraz zaangażowanie wykładowcy.

  • Asynchroniczna nauka

Ten typ nauki zdalnej niestety polega na tym, że uczniowie dostają zadania, które mają wykonać w określonym czasie. Tu nie ma bezpośredniej interakcji nauczyciela z osobą uczącą się. Ten sposób nauki nie jest polecany wykładowcom, ponieważ ludzie nie do końca potrafią samodzielnie pracować. W momencie pojawienia się nowego działu bądź materiału, uczniowie mają problem ze zrozumieniem zadań, które mają zadane do wykonania.

  • Kursy otwarte

Ten typ zdalnej nauki polega na ty, że uczniowie mają za zadanie przyswoić materiał, który w danym tygodniu obowiązuje, jednakże nie muszą oni przesyłać zadań. Zatem nie jest to dobry sposób dla osób, które nie lubią się uczyć. Niestety ten typ może być stosowany jedynie dla uczniów, którzy z chęcią uczestniczą w zajęciach lekcyjnych.

Jak się przygotować do zdalnej nauki?

Wiadomo, że posiadając komputer lub tablet oraz dostęp do Internetu to nie wszystko. Do nauki na odległość należy się odpowiednio przygotować. Uczestnicy zajęć, a więc zarówno uczeń, jak i nauczyciel, powinni swoje miejsce nauki, pracy mieć dobrze oświetlone. Osoby korzystające ze zdalnej nauki winny mieć również wygodne siedzenie. Mając wygodne siedzenie, będzie można skupić się na nauce. W przypadku zajęć prowadzonych w formie wideokonferencji należy wyposażyć się w mikrofon, głośniki oraz kamerkę, chyba że wszystko to posiada sprzęt, z którego się korzysta do zdalnego nauczania.

Co w przypadku, gdy w rodzinie jest kilkoro dzieci i każde z nich ma zdalną naukę? Otóż w tym przypadku, niezbędne jest zagospodarowanie im w miarę możliwości oddzielnych pomieszczeń. Najlepiej, jeżeli nauka odbywa się w ciszy, zatem nikt nie powinien w trakcie lekcji przeszkadzać, zarówno nauczycielowi, jak i uczniowi.

Przechodząc na zdalną naukę, warto zostawić nawyki, które miało się przy nauce w trybie stacjonarne. Chodzi o poranną toaletę, śniadanie itp. Dobrze, jakby dziecko pamiętało, że do nauki trzeba się ubrać, umyć oraz zjeść śniadanie.

Nie każdy uczeń czy wykładowca dobrze radzi sobie z obsługą komputera. Tak więc, przygotowując się do zdalnej nauki, warto poprosić kogoś o pomoc. Warto zapoznać daną osobę z obsługą sprzętu oraz poinformować, jak się poruszać po danej platformie, z której będzie się korzystać.

Do kiedy będzie zdalna nauka?

Zgodnie z najnowszym obostrzeniami przekazanymi przez Ministra Zdrowia dotyczące nauki, wiadomo, że zdalna nauka obowiązywać będzie do dnia 9 kwietnia 2021 roku. Decyzja o zamknięciu szkół spowodowana jest trzecią falą koronawirusa, wzrostem liczby osób zakażonych, a także przerwą wielkanocną. Czy po tym okresie, uczniowie będą mogli wrócić do szkół? Niestety, obecnie odpowiedzi na to pytanie nie znamy.

Zalety zdalnej nauki

Większość osób obawia się zdalnej nauki, okazuje się jednak, że ma ona swoje plusy.

Jedną z zalet nauki jest możliwość późniejszego wstania, inaczej oszczędność czasu. Dotyczy to w szczególności osób, które lubią dłużej spać. Nie trzeba tracić czasu na dotarcie do szkoły, ten czas można poświęcić na sen.

Kolejną zaletą jest fakt, że uczniowie więcej czasu przebywają ze swoją najbliższą rodziną. Czas spędzony przy komputerze męczy oczy, zatem niezbędne są spacery, wycieczki rowerowe. Można je odbyć wspólnie z innymi członkami rodziny.

Zalety zdalnej nauki

Wiadomo, że miejsce nauki ma znaczenie, ale zdarzają się przypadki, w których to rodzice muszą pilnie wyjechać. Wówczas wiedzą, że mogą zabrać dziecko ze sobą, ponieważ zdalna nauka może odbyć się w dowolnym miejscu.

Istotnym plusem zdalnej nauki jest również fakt, że takie zajęcia minimalizują strach oraz nieśmiałość uczniów.

Wady zdalnej nauki

Niestety w zdalnej nauce zauważa się również wady.

Jedną z wad jest brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami oraz wykładowcą. Uczniowie i nauczyciele widzą się na wideokonferencji, ale przyzwyczajeni są do stacjonarnego trybu nauczania.

Inną wadą może być brak systematyczności w nauce. Wiadomo, że lepiej jest systematyczne odrabianie zajęć, ale po kilku godzinach zajęć przy komputerze, wiele osób pragnie odpocząć, odkładając prace domowe na później.

Kolejny minus zdalnej nauki to dekoncentracja. W domu jest wiele rzeczy, które rozpraszają. Dlatego też niezbędna jest samodyscyplina do nauki.

Do wad można również zaliczyć czas przygotowania materiałów do nauki na odległość, jest on dłuższy.

Przeczytaj również Jak poprawić koncentrację i pamięć? 10 praktycznych wskazówek

One thought on “Zdalna nauka – na czym polega oraz jakie są wady i zalety?

  1. Jedną z zalet nauki jest możliwość późniejszego wstania, inaczej oszczędność czasu. Dotyczy to w szczególności osób, które lubią dłużej spać. Nie trzeba tracić czasu na dotarcie do szkoły, ten czas można poświęcić na sen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *