Polski Ład – jakie zmiany przyniósł pracownikom etatowym?

Polski Ład, Nowy Ład – te słowa nadal mrożą krew w żyłach wielu Polaków. Zmian w prawie podatkowym obawiali się zarówno przedsiębiorcy, jak również pracownicy etatowi. Właśnie dobiega końca rok, w którym wprowadzono liczne zmiany podatkowe – pod płaszczykiem tak zwanego Polskiego Ładu. Warto więc podsumować ten okres i wypunktować najważniejsze kwestie, które mają przełożenie na finanse obywateli.

Polski Ład – czym jest i jakie są jego cele?

Cytując rządowy serwis: „Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19”. To program społeczno-gospodarczy, mający na celu poprawę jakości życia Polaków na wielu różnych płaszczyznach. Ma on niwelować różnice społeczne i stwarzać równe szanse do rozwoju i życia.

Początkowe założenia Nowego Ładu zostały nieco zmodyfikowane na przestrzeni ostatnich miesięcy. Twórcy programu przeanalizowali potrzeby podatników i zastosowanie nowych przepisów w praktyce, w związku z czym okazało się, że potrzebna będzie korekta programu.

Obecnie opiera się on na 5 fundamentach:

  1. Niższe podatki
  2. Więcej na zdrowie (7% PKB na zdrowie)
  3. Własne cztery kąty
  4. Wyższa emerytura
  5. 500 tysięcy nowych miejsc pracy

Do 2030 roku rząd ma zamiar wydać ponad 650 mld zł na realizację wszystkich założeń programu, natomiast średni koszt realizacji projektów to ponad 72 mld zł rocznie. Jak zatem widać – Ministerstwo Finansów musi znaleźć środki w budżecie, dzięki którym będzie możliwe pełne wdrożenie Nowego Ładu. Inwestycje mają jednak szybko się zwrócić i znacząco poprawić jakość życia obywateli oraz zaoferować im nowe szanse.

Projekty mają być realizowane w różnych segmentach, takich jak: rolnictwo, edukacja, ochrona zdrowia, środowisko, firmy, rodzina i dom etc.

Polski Ład 2.0 a zmiany w ustawach podatkowych

W lipcu 2022 roku zaczął obowiązywać poprawiony plan odbudowy kraju, czyli Polski Ład 2.0. Dla wszystkich zdezorientowanych podatników dostępne są przydatne narzędzia. Jeśli chodzi o Polski Ład kalkulator pomoże obliczyć podatek dochodowy oraz składki ubezpieczeniowe.

Do istotnych zmian w przepisach należy zaliczyć:

  • Obniżenie PIT z 17% do 12%.
  • Brak ulgi dla klasy średniej.
  • Obniżone zaliczki na podatek dochodowy.
  • Podatek zmniejszony o część zapłaconej składki zdrowotnej.
  • W trakcie roku można zmienić formę opodatkowania.
  • Podwyższenie podatku przeznaczonego na OPP (organizację pożytku publicznego) do 1,5%.
  • Nowe preferencje dla rodziców wychowujących dzieci.
  • Możliwość wspólnego rozliczenia dla samotnych rodziców z dziećmi.

Ponadto kwota wolna od podatku została podwyższona do 30 tysięcy złotych. Jak wspomnieliśmy – stawka PIT w ramach I progu podatkowego została dość znacząco obniżona.

Ogólnie rzecz biorąc, progi podatkowe kształtują się następująco:

  1. I próg podatkowy: 30-120 tysięcy złotych i stawka podatku 12%
  2. II próg podatkowy: 120 tysięcy do 1 mln złotych i stawka 32% od nadwyżki

Przy tym składka zdrowotna wynosi 9% i kwestia ta nie uległa zmianie wraz z modyfikacją przepisów.

Największe zmiany bez wątpienia dotyczą zatem obniżenia stawki PIT. Skorzysta z nich kilka grup:

  • pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę
  • pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie
  • przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej.

Co to właściwie oznacza dla pracowników etatowych i na zlecenie? Ich wynagrodzenie netto będzie po prostu wyższe, natomiast za okres od stycznia do lipca 2022 roku otrzymają nadpłacony podatek (ponieważ zmiany weszły w życie i zaczęły obowiązywać właśnie w lipcu 2022 roku). Zwrot podatku nastąpi tak jak po każdym roku podatkowym. W tym przypadku wraz z rozliczeniem za 2022 rok. Można wypełnić deklarację i złożyć PIT przez Internet – szybko i wygodnie.

Warto też pamiętać, że nie ma już możliwości odliczenia składki zdrowotnej, a zatem obniżka stawki podatku do 12% wydaje się pewną rekompensatą dla podatników.

Czy Nowy Ład wpłynął na wysokość wynagrodzeń?

Jak już pisaliśmy – zmieniła się wysokość składki PIT, co zdecydowanie ma wpływ na ostateczną wysokość wynagrodzenia. Z kolei podatnicy uzyskujący przychody niższe niż 30 tysięcy złotych w ogóle nie zapłacą podatku. Wysokość wynagrodzenia – z uwzględnieniem podatku dochodowego – obliczy dostępny bezpłatnie kalkulator wynagrodzeń. Polski Ład wzbudzał wiele kontrowersji, a obywatele mieli liczne wątpliwości co do słuszności wprowadzonych zmian. Niemniej specjaliści podkreślają, że w praktyce zdecydowana większość podatników zyska na tych zmianach – chodzi tu przede wszystkim o wspomniane wcześniej grupy pracowników etatowych.

Zmiany w rozliczeniu rocznym – jednolite terminy składania deklaracji

Okazuje się też, że ujednolicone zostały terminy składania deklaracji PIT. Termin składania zeznań rocznych PIT-28 i PIT-28S (dotyczący osób, rozliczających się według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) będzie wydłużony do 30 kwietnia. Zmiany dotyczą także terminów płatności; ryczałt za grudzień oraz ostatni kwartał 2022 roku trzeba będzie zapłacić w terminie do 20 stycznia.

Podsumowując; Nowy Ład przyniósł podatnikom wiele zmian. Większość z nich dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców, lecz odczują je także pracownicy etatowi i na zlecenie. Wydaje się jednak, że twórcy przemyśleli zasadność wprowadzania konkretnych przepisów i tym razem rzeczywiście podniosą jakość życia wielu pracownikom. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *