kurs-lektor-jezyka

Lektor języka obcego – co zrobić, aby wykonywać ten zawód?

Języki obce znajdują się w kręgu Twoich zainteresowań? Nauka nowego słownictwa oraz nieznanych dotąd konstrukcji gramatycznych od zawsze sprawiała Ci przyjemność i przychodziła z łatwością? Jeśli obecnie jesteś na etapie wyboru swojej ścieżki zawodowej albo po prostu masz zamiar się przekwalifikować – zwróć uwagę na zawód lektora języka obcego. Sprawdź garść informacji, które podpowiedzą Ci, co zrobić, aby zacząć pracować na tym stanowisku.

Jak zostać lektorem języka obcego? Najważniejsze wskazówki

Zależność jest prosta i dostrzegalna już na pierwszy rzut oka – im więcej osób pragnie nauczyć się języków obcych, tym większe jest zapotrzebowanie na lektorów, którzy będą przekazywać im całą niezbędną wiedzę. A osób głodnych wiedzy jest naprawdę wiele. Widać to szczególnie teraz, a więc w styczniu, kiedy to zmotywowani jeszcze ludzie dążą do wdrażania w życie swoich postanowień noworocznych.

Punktem wyjścia do tego, aby stać się lektorem języka obcego, jest oczywiście ukończenie kierunkowych studiów filologicznych pozwalających poznać nie tylko zasady rządzące danym językiem, ale również kulturę konkretnego kraju, która ma na niego bezpośredni wpływ. Oprócz rozległej i wielopoziomowej wiedzy konieczna jest także wysoka komunikatywność. Umiejętności pedagogiczne okazują się przydatne w kontaktach z uczniami, na których przecież w głównej mierze opiera się ta praca. Jednocześnie warto na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę – na przykład poprzez udział w kursach dokształcających, tematycznych szkoleniach i konferencjach branżowych (odbywających się zarówno stacjonarnie, jak i online).

Warto podkreślić, że lektorzy języka obcego mogą pracować w różnych miejscach, choć oczywiście najczęściej są to placówki edukacyjne, a więc: przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, uczelnie wyższe oraz szkoły językowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udzielali oni również korepetycji.

Lektor języka polskiego jako obcego – nie lada gratka dla miłośników polszczyzny

Język polski jest naszym rodzimym językiem, którym posługiwanie się doskonalimy na dobrą sprawę przez całe swoje życie, jednak może zdarzyć się, że z jakichś konkretnych powodów zechcą poznać go również osoby zza granicy. Wtedy obcokrajowcy powinni udać się na organizowane przez profesjonalne szkoły językowe specjalistyczne kursy języka polskiego jako obcego. To sprawdzone rozwiązanie dla wszystkich cudzoziemców, którzy zdecydowali się na zawsze zamieszkać w Polsce, albo przebywają w naszym kraju tylko tymczasowo, jednak pragną posiąść umiejętność posługiwania się językiem polskim.

Takie zajęcia (indywidualne oraz grupowe) prowadzą wykwalifikowani nauczyciele, którym zależy na tym, aby ich uczniowie odnieśli sukces i zrealizowali cel, jakim jest nauczenie się języka polskiego. W zdobyciu przez nich niezbędnego przygotowania zawodowego pomagają kursy dla lektorów języka polskiego. To efektywny sposób na udoskonalenie własnego warsztatu językowego przy równoczesnym podszkoleniu się z zakresu skutecznego przekazywania wiedzy i informacji o języku polskim.

Praca na stanowisku lektora – podsumowanie

Wykonywanie zawodu nauczyciela języka obcego to bardzo interesujące zajęcie. Lektorzy mogą cały czas wzbogacać swoją wiedzę, czy też uczyć się nowych języków – ścieżka rozwoju kariery zawodowej jest w tym przypadku niezwykle obiecująca. Ponadto praca ta przynosi wiele satysfakcji. Jest to dostrzegalne zwłaszcza wtedy, gdy uczniowie, których nauczyciele mają pod swoimi skrzydłami, czynią widoczne postępy.

źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *