Jaka twardość materaca będzie najlepsza? Jaką twardość wybrać, by dobrze spać?

Każdy, kto choć raz stanął przed zakupem materaca do łóżka doskonale wie, że materac materacowi nierówny, a sam jego wybór może być bardzo skomplikowany. Materace do łóżek występują w różnych rozmiarach, wykonywane są z różnych materiałów i co najważniejsze- mają różną twardość. Wybór musi być przemyślany, bo źle dobrany materac będzie powodował bóle pleców czy kończyn, a co za tym idzie- nie będziemy prawidłowo się wysypiać. Wygodny materac dopasowany do potrzeb użytkownika jest kluczowy, by dobrze wypocząć i z przyjemnością rozpocząć nowy dzień. Skąd jednak wiedzieć, jaki materac wybrać i jak odpowiednio dopasować jego twardość? Podpowiadamy!

Jaki materac do łóżka wybrać?

Nie ma jednej definicji idealnego materaca. Każdy z Nas ma bowiem inne preferencje, potrzeby oraz inną budowę i masę ciała, które także powinny wpływać na wybór materaca. Niektórzy wolą spać na twardych, a inni na miękkich materacach. Materace do łóżek dla dorosłych, dla nastolatków i dzieci będą się między sobą różnić. To, że jednej osobie wygodnie śpi się na konkretnym modelu materaca nie oznacza, że będzie on idealny dla całej rodziny.

Wbrew pozorom, przy wyborze materaca znaczenie ma także pozycja, w której najczęściej śpimy. Dobrze dobrany materac powinien sprawiać, że spanie na nim będzie komfortowe, niezależnie od pozycji, którą wybierzemy. Zbyt twardy materac może powodować drętwienie kończyn lub ból pleców, z kolei zbyt miękkie materace nie będą dobrze stabilizować kręgosłupa, który da się we znaki zaraz po przebudzeniu.

Jaka twardość materaca jest najlepsza?

Na to, jaka twardość materaca będzie najlepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobra twardość dla każdego z nas może oznaczać co innego. Ważnym czynnikiem podczas wyboru materaca do łóżka jest nasza waga. Techniczne nazewnictwo oznaczone literą „H” (z angielskiego: hardness, czyli twardość), niejednego z nas może wprowadzać w zakłopotanie.

Jak rozczytywać oznaczenia na materacach?

Oznaczenie literą „H” to nic innego, jak oznaczenie poziomu twardości materaca. Przy literze „H” umieszczona jest także liczba od 1 do 5, która oznacza twardość materaca. Jedynką opisuje się materace najbardziej miękkie, a piątką – te najtwardsze.

Oznaczenia „H” to kolejno:

  • H1– czyli najbardziej miękki materac. Przeznaczony jest dla osób o wadze do 60 kg. Sprawdzi się idealnie dla dzieci czy nastolatków oraz dla dorosłych o drobnej posturze.
  • H2– czyli materace do łóżek dla osób o wadze 50-80 kg.
  • H3- to średnio twarde materace, które są dostosowane do osób ważących od 80 do 100 kg.
  • H4– oznacza się twarde materace przeznaczone dla osób, których waga przekracza 100 kg.
  • H5– ostatnie w klasyfikacji, najtwardsze materace do łóżek dostępne na rynku.

Jaką twardość materaca wybrać, by dobrze spać?

Ważne jest, by dobrać materac odpowiedni do Naszej wagi, ale także i preferencji. Osoby nieprzyzwyczajone do spania na bardzo twardych materacach, mogą nie czuć się w nocy komfortowo, nawet jeśli wybrały materac dopasowany do wagi.

Niektóre materace są dzielone na strefy, gdzie każda ze stref jest innej twardości. Dzięki temu biodra, kończyny czy odcinek lędźwiowy kręgosłupa są lepiej stabilizowane. Materace do łóżek dzielą się na trzy-, cztero- i pięciostrefowe. Można spotkać także materace siedmiostrefowe.

By wybrać najlepszy i najwygodniejszy materac, trzeba najpierw poznać swoje potrzeby i preferencje. Na jakim materacu śpimy aktualnie? Czy jest on dla Nas wygodny? Czy po obudzeniu się jesteśmy obolali, czy wręcz przeciwnie – mamy świetny humor i z przyjemnością wchodzimy w nowy dzień? Dobrze dobrany materac powinien stabilizować kręgosłup, zapewniać wygodę, a przede wszystkim gwarantować doskonały komfort snu, byśmy rano budzili się wypoczęci. Dzięki idealnie dobranemu materacowi nasze mięśnie odpowiednio się rozluźnią i rano wstaniemy z uśmiechem, pełni ochoty do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *