jak-zrobic-uprawnienia-sep

Jak zrobić uprawnienia SEP?

Elektrycy od lat znajdują się w czołówce poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że „praca z prądem” przyciąga wiele osób szukających pomysłu na siebie czy też chcących się przebranżowić. Przeglądając oferty pracy, praktycznie w każdym ogłoszeniu można jednak znaleźć wymóg posiadania „uprawnień SEP”. Dlaczego są one tak ważne i jak je uzyskać? Podpowiadamy!

Uprawnienia SEP – co to jest?

Samo określenie uprawnienia SEP jest znane bardzo powszechnie. Dużo mniej osób wie jednak, jak rozszyfrować ten skrót. Oznacza on „Stowarzyszenie Energetyków Polskich”, co może być dla wielu osób sporym zaskoczeniem. W praktyce więc mówimy o kwalifikacjach nadawanych przez organizację zrzeszającą specjalistów z branży. Stowarzyszenie to jest przy tym odpowiedzialne za organizację egzaminów potwierdzających posiadanie odpowiedniej wiedzy, niezbędnej do pracy z prądem. Prowadzi ono także kursy w tym zakresie, jednak takowe są też organizowane przez wiele innych firm. Wynika to z faktu, że odpowiednie uprawnienia SEP są bardzo użyteczne i z reguły wymagane od osób, które chciałyby pracować przy instalacji czy dozorze urządzeń elektrycznych – i nie tylko!

Uprawnienia SEP – rodzaje

Mówiąc o uprawnieniach SEP, koniecznie trzeba wyjaśnić, że nie zawsze znaczą one to samo. Kwalifikacje te dzielą się na trzy ogólne grupy:

  • G 1 – elektryczne, przeznaczone dla osób chcących zajmować się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • G 2 – energetyczne, przeznaczone dla osób chcących zajmować się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz inne urządzenia energetyczne.
  • G 3 – gazowe, przeznaczone dla osób chcących zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Co więcej, każda z kategorii dzieli się też na wiele szczegółowych kwalifikacji. Dlatego szukając dla siebie szkolenia elektroenergetycznego SEP, dobrze jest się zastanowić, jakie konkretnie uprawnienia będą nam potrzebne.

Uprawnienia SEP – czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto wyrobić uprawnienia SEP, jest oczywista – jak najbardziej! Trzeba jednak pamiętać, by dostosować je do własnych potrzeb i oczekiwań. Przykładowo dla osób chcących zajmować się energetyką, szkolenia z grupy G 1 i G 3 będą mało przydatne – chyba że w ramach zapewnienia sobie dodatkowych umiejętności na wypadek zmiany pracy. W tym miejscu warto też dodać, że wiedza zdobywana w ramach podstawowych kwalifikacji elektrycznych może przydać się nie tylko podczas poszukiwania pracy. Pomoże także podczas codziennych prac z prądem w domu czy mieszkaniu, ułatwiając np. instalację oświetlenia czy innych urządzeń.

Szkolenie na uprawnienia SEP – na co zwracać uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, szkolenia elektroenergetyczne SEP grupy I, II i III prowadzone są przez różne instytucje edukacyjne. Z pewnością więc dobrze jest wiedzieć, które z nich najlepiej wybrać.

Uprawnienia SEP online – czy to możliwe?

Popularność szkoleń online zdecydowanie wzrosła w trakcie pandemii COVID-19 – i  to co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim taka forma kształcenia jest bardzo wygodna i nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Dodatkowo też wiele osób pozostając w domu, zaczęło szukać sposobów na zdobycie dodatkowych umiejętności. Niestety minusem tego rozwiązania jest brak możliwości praktycznego przećwiczenia zdobytej wiedzy. W przypadku szkoleń SEP jest to niestety poważny problem, dlatego też lepiej postawić na klasyczne lub hybrydowe modele kształcenia.

Uprawnienia SEP – zakres wiedzy

Pisząc o uprawnieniach SEP, podkreślić trzeba, że każdy kurs powinien przede wszystkim przygotować do egzaminu – a więc jego zakres jest bardzo konkretny. Dlatego też dobrze jest sprawdzić, czy dana firma szkoleniowa dba o poziom, oferuje materiały edukacyjne i całościowo przygotowuje do zdania kwalifikacji. Niestety samo ukończenie szkolenia nic uczestnikowi nie daje.

Uprawnienia SEP – cena

Koszt szkoleń SEP jest oczywiście zróżnicowany i zależny od organizatora szkolenia. Przykładowo jednak w firmie Kursy Lektor wynosi ona 600 zł i obejmuje teorię, praktykę, materiały szkoleniowe oraz koszt egzaminu i świadectwa ukończenia kursu. Co przy tym ważne, podmiot ten organizuje szkolenia zarówno dla osób prywatnych, jak i ma specjalną ofertę dla firm.

Uprawnienia SEP to z całą pewnością bardzo przydatny wpis w CV i co w zasadzie ważniejsze – olbrzymi bagaż wiedzy teoretycznej i praktycznej, niezbędnej do pracy w branży elektrycznej, energetycznej i gazowej. Jeśli więc szukasz pomysłu na siebie, to warto zastanowić się nad zapisaniem się na odpowiedni kurs.

Autor zdjęcia: Milan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *