Jak poprawić jakość nasienia?

W ostatnich latach coraz więcej par ma kłopoty z zajściem w ciążę i okazuje się, że jednym z powodów jest niska jakość nasienia u mężczyzn. Przyczyn tego problemu jest wiele, od stresu, przez nieprawidłowe odżywianie, aż po siedzący tryb życia. W praktyce istnieją jednak preparaty poprawiające jakość nasienia, takie jak Supramen oraz inne dostępne w aptekach. Jak dokładnie działają oraz co jeszcze zrobić, aby usprawnić proces spermatogenezy?

Preparaty apteczne na poprawę jakości nasienia

Jednym ze sposobów, który można wykorzystać niemalże od zaraz, jest sięgnięcie po preparaty dostępne w aptekach takie jak Supramen lub inne odstępne na rynku. Co je wyróżnia? Są to przede wszystkim różnego rodzaju suplementy diety zawierające witaminy i minerały, które mają zmniejszać stres oksydacyjny mogący doprowadzać do uszkadzania komórek. Celem ich stosowania jest także regulowanie stężenia testosteronu w organizmie oraz pozytywne działanie na fragmentację DNA komórek plemnikowych.

Często preparaty te zawierają również takie witaminy i minerały jak:

  • selen poprawiający ruchliwość plemników,
  • cynk oddziałujący na żywotność plemników,
  • witamina E poprawiająca ich jakość,
  • witamina C chroniąca przed tym, aby DNA plemników nie ulegało zmianom.

Trzeba oczywiście pamiętać, że suplementy nie są jedynym rozwiązaniem problemu i warto, aby jednocześnie z ich stosowaniem podjąć się także zmian w stylu życia, które mogą sprzyjać płodności.

Wpływ stylu życia na płodność

Na płodność mężczyzny wpływ ma także szereg innych czynników. Jedną z pozytywnych zmian, które warto wprowadzić jest zwłaszcza rezygnacja z palenia papierosów. Okazuje się bowiem, że nałóg ten zwiększa ryzyko impotencji nawet o 50 proc. Negatywny wpływ ma dodatkowo spożywanie alkoholu, który nie tylko obniża jakość spermy, ale także nierzadko prowadzi do zaburzeń erekcji.

Kluczowe jest także ograniczenie stresu i to nie tylko tego spowodowanego pracą, ale także innymi niesprzyjającymi warunkami życiowymi. Warto więc przemyśleć, jakie aspekty życia codziennego mogą przyczyniać się do jego pojawiania i spróbować je zminimalizować. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak także ze względu na ogólne zdrowie całego organizmu, warto wykonać taką pracę,

Jak widać na jakość nasienia ogromny wpływ ma styl życia mężczyzny. Właśnie dlatego tak istotne znaczenie ma rezygnacja z używek, prawidłowe odżywianie, a także wsparcie m.in. dzięki przyjmowaniu suplementów. Tych ostatnich jest naprawdę wiele, dlatego warto skorzystać z pomocy farmaceuty lub lekarza, aby wybrać odpowiedni dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *