Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia – sposoby oraz ważne zasady

Tabliczkę mnożenia powinien znać każdy uczeń. Już w pierwszej klasie szkoły podstawowej dzieci rozpoczynają naukę z tabliczką mnożenia. Nauka tabliczki mnożenia jest ważna, ponieważ wykorzystywana jest ona nie tylko w szkole, ale także w życiu codziennym np. w sklepie spożywczym.

Przygotowanie do nauki tabliczki mnożenia

Tabliczki mnożenia uczą się dzieci w szkole podstawowej, jednakże warto już wcześniej przygotować dziecko do jej nauki. Może to zrobić rodzic, opiekun prawny, czy też dziadek dziecka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że bawiąc się z przedszkolakiem, uczy dziecko mnożenia. Przykładowo rodzice, kupując swoim dzieciom (dzieci jest dwójka) cukierki, dzielą słodkości równo, i mówią dzieciom na głos, że mają 6 cukierków i każdy z nich dostanie po 3 cukierki. Taką formę zabawy można uznać za pierwsze przygotowanie dzieci do nauki tabliczki mnożenia.

Ważne zasady – tabliczka mnożenia

Rozpoczynając naukę mnożenia, warto nauczyć dziecko podstawowych zasad, które pomogą szybciej opanować tabliczkę mnożenia.

 1. Mnożenie daną liczbę przez 1, zawsze da nam taką samą liczbę, np. 5 x 1 = 5.
 2. Każda liczba pomnożona przez 0, zawsze da wynik 0.
 3. Mnożąc daną liczbę przez 10, należy dodać do liczby 0, np. 9 x 10 = 90.
 4. Ucząc się tabliczki mnożenia, na początku warto zapamiętać wyniki mnożenia przez siebie tych samych liczb, np. 5 x 5, 7 x 7, 9 x 9 itp.
 5. Mnożąc liczbę przez 9, suma cyfr z wyniku zawsze da liczbę 9, np. 5 x 9 = 45, 4 + 5 = 9.

Akcesoria szkolne z tabliczką mnożenia

Wiadomo, że dziecko powinno przyswoić tabliczkę mnożenia, wówczas zbędne są akcesoria szkolne zawierające tabliczkę mnożenia. Jednakże przed rozpoczęciem nauki, warto zainwestować w takie materiały. Wiele osób jest wzrokowcem, zatem szybciej nauczy się tabliczki mnożenia, jeżeli będzie ją mieć przed sobą.

W jakich akcesoriach i przyborach szkolnych jest tabliczka mnożenia? Znaleźć ją można przykładowo na:

 • okładce  zeszytu,
 • linijce,
 • planie lekcji,
 • podkładce na biurko,
 • piórniku,
 • ołówku.

Sposoby na szybką naukę tabliczki mnożenia

Sposobów na naukę tabliczki mnożenia jest wiele. Zatem każdy uczeń może wybrać metodę, która jego zdaniem mu pomoże w szybki sposób opanować tabliczkę mnożenia.

 • Fiszki matematyczne – czyli kartoniki, na której na jednej stronie będzie zapisane działanie, a na drugiej stronie wynik. Działa to tak, jak w przypadku fiszek do nauki języków obcych, te działania, które już zostały opanowane, powinny zostać odłożone, natomiast przyswaja się dalej działania, których się jeszcze nie potrafi.
 • Matematyczne memory – dzieci uwielbiają bawić się kartami memory. Przeważnie są na nich jakieś postacie. Przy nauce tabliczki mnożenia wystarczy na kilkunastu karteczkach zapisać działanie oraz wyniki. Rozłożyć karteczki na dwie kupki, jedna z działaniami, druga z wynikami, a następnie grać jak w tradycyjne memory, to znaczy odkrywać działania i szukać do nich poprawnych wyników.
 • Sposób na mnożenie liczb przez dziewięć – ważne jest zapamiętanie, że dodane do siebie cyfry z wyniku mnożenia liczb przez dziewięć muszą dać liczbę 9, np. 2 x 9 = 18, 1 + 8 = 9. Jak szybko opanować ten sposób? Wystarczy na kartce zapisać cyfry od 0 do 9, a następnie obok tych cyfr zapisać cyfry od 9 do 0, poniżej pokazany sposób liczenia od 1 x 9 do 9 x 9:

09

18

27

36

45

54

63

72

81

90

 • Metoda liczenia na palcach cyfr powyżej 5 – dlaczego w tej metodzie, dziecko uczy się mnożyć cyfry powyżej 5? Dlatego, że mamy u rąk 5 palców i każdy z palców oznacza cyfrę 5, 6, 7, 8, 9. Przykładowo chcąc policzyć, ile to jest 6×8, to u lewej ręki zginamy pierwszy palec (oznacza 6), a u prawej ręki pierwszy, drugi i trzeci (oznacza 8). Zgięte palce oznaczają dziesiątki, należy do siebie dodać, mamy ich cztery, więc jest to 40, następnie należy pomnożyć wyprostowane palce u lewej ręki (jest ich 4) z wyprostowanymi palcami u prawej ręki (jest ich 2), wynikiem mnożenia wyprostowanych palców jest 8. I teraz ogólny wynik to dodanie do siebie wyliczonych cyfr, czyli 40 + 8 = 48, zatem 6 x 8 = 48.

Sprawdź więcej porad na https://www.kontest.pl/jak-nauczyc-dziecko-tabliczki-mnozenia-garsc-praktycznych-porad/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *