Homocysteina – czym grozi jej nadmiar?
Podwyższony poziom homocysteiny jest związany z ryzykiem wystąpienia groźnych chorób. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna dla układu krążenia. Zobacz, jakie są przyczyny wzrostu stężenia homocysteiny oraz w jaki sposób można przywrócić jej prawidłowy poziom.
Jaki jest prawidłowy poziom homocysteiny?
Homocysteina jest aminokwasem. Organizm człowieka wytwarza ją samodzielnie, poprzez przekształcenie białek pochodzenia zwierzęcego, które są dostarczane wraz z pożywieniem. Substancja ta jest bardzo potrzebna do prawidłowego przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Jej prawidłowy poziom to 5–15 µmol/l. Nadmiar jest określany mianem hiperhomocysteinemia. Jest to stan, który wymaga odpowiedniego leczenia.
Przyczyny nadmiaru homocysteiny
Przyczyny nadmiaru homocysteiny dzieli się na:
- pierwotne,
- wtórne.
Do pierwszej grupy zaliczane są przypadki, w których nadmiar homocysteiny jest związany z czynnikami genetycznymi. Obecne są mutacje w genach, które odpowiadają za enzymy przekształcające homocysteinę. Inną przyczyną związaną z genetyką są wrodzone zaburzenia wchłaniania witaminy B12.
Wtórne przyczyny nadmiaru homocysteiny są związane z różnego rodzaju schorzeniami i chorobami. Podwyższony poziom obserwuje się przede wszystkim przy niedoborze witamin z grupy B (głównie B12, B6 i kwasu foliowego). Nieprawidłowy poziom homocysteiny obserwuje się także u osób, które chorują na:
- niewydolność nerek,
- niedoczynność tarczycy,
- nowotwory,
- cukrzycę,
- niewydolność wątroby,
- choroby autoimmunologiczne.
Warto pamiętać, że nadmiar homocysteiny grozi osobom, które prowadzą niezdrowy tryb życia – m.in. stosują używki i mają niską aktywność fizyczną.
Jakie są skutki podwyższonego poziomu homocysteiny?
Podwyższony poziom homocysteiny jest zagrożeniem dla zdrowia. Jest to istotny czynnik ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Prowadzi on do przyspieszonego rozwoju miażdżycy, a następnie do udaru mózgu lub zawału serca. Wysoki poziom homocysteiny sprzyja tworzeniu się zakrzepów.
Podwyższony poziom homocysteiny odpowiada nie tylko za choroby układu krążenia. Zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i chorób układu nerwowego.
Jak sprawdzić poziom homocysteiny?
Poziom homocysteiny można sprawdzić w badaniu krwi. Od pacjenta pobierana jest niewielka próbka krwi z żyły łokciowej. Tego typu test jest przeprowadzany niemal w każdym laboratorium medycznym. Badanie jest szczególnie zalecane osobom, które chorują na choroby układu krążenia i nerek (lub są w grupie ryzyka ich wystąpienia) lub rozpoznano u nich niedobór witamin z grupy B.
Leczenie podwyższonego poziomu homocysteiny
Podwyższony poziom homocysteiny należy leczyć poprzez suplementację witaminy B12, witaminy B6 i kwasu foliowego. Dobrze jest także przyjmować preparaty zawierające betainę. Jest to sposób przebadany i oficjalnie zalecany. Nie można jednak zapomnieć o zmianie codziennych nawyków. Konieczne jest zrezygnowanie z używek oraz codzienna aktywność fizyczna (o umiarkowanej intensywności).