Edukacja 2030 – na czym będzie polegała edukacja przyszłości?
Istniejący obecnie rynek pracy bardzo szybko się zmienia i wymaga wykorzystywania innych umiejętności oraz wiedzy niż te, które od kilkudziesięciu lat przekazywane są w szkołach według obowiązującej podstawy programowej. Mimo że ogólna wiedza dotycząca poszczególnych przedmiotów wciąż pozostaje bardzo ważna, w szkołach podążających za potrzebami młodych ludzi bardziej zmienia się sposób jej przekazywania. Zapamiętywanie definicji czy dat staje się mniej istotne na rzecz lepszego zrozumienia danych wydarzeń, umiejętności wyciągania własnych wniosków oraz kojarzenia przekazywanych informacji. W efekcie edukacja 2030, która jest również nazywana edukacją 4.0, kładzie większy nacisk na kreatywność młodych ludzi oraz na ich zdolność do logicznego myślenia, dzięki czemu pozwala również na rozwój w tych dziedzinach, w których dana osoba czuje się najlepiej.
Edukacja 4.0 – dlaczego jest potrzebna?
Rodzice, którzy pomagają swoim dzieciom w nauce, bardzo łatwo mogą zauważyć, jak różni się sposób przekazywania informacji oraz dostęp do różnego rodzaju źródeł od tego, który znają z czasów swojej młodości. Wiedza, która dawniej pojawiała się przede wszystkim w podręcznikach czy encyklopediach, obecnie występuje również w internecie na różnych stronach prowadzonych przez pasjonatów czy w naukowych artykułach opublikowanych online. Z tego też powodu młodzi ludzie, którzy bardzo dobrze odnajdują się w wyszukiwaniu potrzebnych w danej chwili informacji oraz potrafią szybko i dobrze je przeanalizować, dużo lepiej radzą sobie nie tylko w szkole, ale również w przyszłej pracy. Warto przy tym wspomnieć, że taki sposób nauki okazuje się dla nich ciekawszy niż nauka definicji na pamięć, których niekiedy nawet dobrze nie rozumieją.
Wspomniana edukacja 2030 pozwala dzieciom na rozwijanie własnych zainteresowań oraz umiejętności, które przydadzą im się zarówno w przyszłej pracy, jak i w codziennym życiu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach pojawia się coraz więcej nowych zawodów, do których obecna podstawa programowa nie przygotowuje. Bardzo duże znaczenie ma między innymi znajomość nowych technologii, a także umiejętność korzystania z nowych sposobów przekazywania informacji i komunikowania się. Dlatego też nauczyciele, którzy dbają o dobry start dzieci w dorosłość, pozwalają im na większą dowolność w decydowaniu o czasie, w którym będą się uczyć, i zapewniają możliwość spersonalizowanej nauki. W efekcie dla młodych ludzi nauka coraz częściej staje się nie przykrym obowiązkiem, ale pasją.
Jak przygotować dziecko do nowych wyzwań w edukacji i pracy?
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się nauczanie indywidualne w domu. Dzieje się tak, ponieważ edukacja domowa pozwala dzieciom skupić się na zagadnieniach, które szczególnie je interesują, a także pomaga zrozumieć definicje czy informacje niemożliwe do wytłumaczenia każdemu z osobna w grupie uczniów liczącej 20 lub niekiedy nawet 30 osób. Warto wspomnieć, że w nauczaniu domowym bardzo ważna okazuje się umiejętność organizacji czasu oraz zaangażowanie w omawiane materiały. Z tego powodu rodzice często decydują się na zapoznanie dzieci z takimi platformami jak Centrum Nauczania Domowego, które oferuje wiele ciekawych gier edukacyjnych i innych materiałów przydatnych podczas codziennej nauki. Ponadto pomoc doświadczonych nauczycieli w formie online pozwala dzieciom na indywidualne przeanalizowanie i zrozumienie danego zagadnienia, dzięki czemu są one w stanie wykorzystać je nie tylko podczas egzaminu, ale przede wszystkim w rodzinnym życiu.