Czym zajmuje się Inżynier produkcji?

Inżynieria produkcji to dziedzina zajmująca się projektowaniem procesów i wyrobów. Obejmuje zasady eksploatacji maszyn i zarządzania procesami produkcyjnymi. Celem inżynierii produkcji jest zapewnienie skuteczności procesu produkcyjnego na wszystkich jego etapach.

Czym zajmuje się inżynier produkcji?

Inżynier produkcji to osoba, która pełni nadzór nad procesami produkcyjnymi. Dodatkowo zajmuje się analizą występujących w produkcji problemów oraz ich rozwiązywaniem. Inżynier produkcji opracowuje także dokumentację procesową, przeprowadza szkolenia, dba o jakość, bezpieczeństwo oraz niskie koszty produkcji. Oprócz tego inżynier produkcji zajmuje się:

  • tworzeniem oraz rozwojem nowoczesnych linii produkcyjnych i montażowych,
  • wprowadzaniem i kontrolowaniem sposobu produkcji i montażu maszyn,
  • identyfikowaniem i analizowaniem zagadnień inżynieryjnych,
  • wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań i procedur, których celem jest usprawnienie procesu produkcyjnego,
  • opracowywaniem raportów dotyczących wskaźników produkcji.

Kwalifikacje niezbędne w zawodzie inżyniera produkcji

Pracownik, wykonujący zawód inżyniera produkcji, powinien mieć wykształcenie wyższe. Wymagana jest u niego znajomość języka angielskiego oraz obsługa specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Inżynier produkcji musi posiadać zdolności techniczne, a ponadto wyróżniać się odpowiedzialnością, sumiennością oraz precyzyjnością. W wielu sytuacjach inżynier produkcji jest zmuszony do podejmowania decyzji pod presją czasu, dlatego też musi być odporny na stres. Dodatkowym walorem jest komunikatywność, zdolność zarządzania zespołem i umiejętność pracy w grupie. W pracy inżyniera produkcji przydatna jest ponadto kreatywność i tzw. otwarty umysł, który pozwala spojrzeć na wiele kwestii w niestandardowy sposób.

Inżynieria Produkcji – praca dla absolwentów tego kierunku

Absolwent Inżynierii Produkcji bez problemu znajdzie zatrudnienie w zakładach produkcyjnych w różnych sektorach gospodarki. Może pracować w branży motoryzacyjnej, informatycznej, lotniczej, przemysłowej, medycznej czy w miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych. Ponadto inżynier produkcji znajdzie zatrudnienie w placówkach naukowych i firmach zajmujących się doradztwem. Inżynierowie produkcji poszukiwani są również przez przedsiębiorstwa prowadzące audyty i kontrolujące procesy produkcyjne w zakładach przemysłowych. Zarobki inżyniera produkcji są zróżnicowane w zależności od zajmowanego stanowiska i branży. Płaca miesięczna wynosi 7-10 tysięcy złotych brutto.

Jak zostać inżynierem produkcji?

Studia na kierunku Inżynieria Produkcji stają się coraz bardziej popularne. Z tego powodu wiele szkół wyższych wprowadza ten kierunek do swojej oferty dydaktycznej. Inżynierię Produkcji można studiować głównie na uczelniach o profilu technicznym. Kształcenie na tym kierunku jest prowadzone w różnych trybach – stacjonarnie, zaocznie i podyplomowo. W trakcie studiów można też wybrać konkretną specjalizację, która będzie determinować przyszłe zatrudnienie.

Zostań inżynierem produkcji z WSEiZ!

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania proponuje studia I stopnia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji w Warszawie. Edukacja możliwa jest w trybie stacjonarnym bądź zaocznym i kończy się zdobyciem tytułu inżyniera. Studia na tym kierunku kształcą inżynierów-menedżerów w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju. Interdyscyplinarne nauczanie obejmuje wiedzę techniczną, ekonomiczną i menedżerską. Absolwent studiów na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zarzadzanie-i-inzynieria-produkcji-i-stopnia/) w WSEiZ potrafi skutecznie zarządzać personelem, zasobami materialnymi, technicznymi oraz procesem produkcyjnym. Ponadto łączy zagadnienia ekonomiczne i technologiczne z kwestiami środowiskowymi. Studenci WSEiZ mogą uzyskać amerykański dyplom Bachelor of Science in Business Management wydawany przez Herzing University. Po ukończeniu studiów inżynierskich możliwa jest kontynuacja nauki na tej samej uczelni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *