Buty do nauki chodzenia dla malucha

Buty do nauki chodzenia dla malucha

Buty do nauki chodzenia to ważny element w rozwoju dziecka. Obuwie musi być właściwie dopasowane, tak aby mogło w prawidłowy sposób rozwijać umiejętności malucha. Na zakup pierwszych bucików rodzice zdecydować się mogą około pierwszego roku dziecka. Specjaliści są zgodni, że należy umożliwić maluchowi stawianie pierwszych kroków w maksymalnie naturalnych warunkach – na boso.

pierwsze buty dla dziecka
pierwsze buty dla dziecka

W jakim wieku dziecku zaczyna chodzić?

Buty do nauki chodzenia zakupić należy wyłącznie u renomowanego sprzedawcy. Dysponuje on obuwiem wykonanym z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest ono w pełni bezpieczne dla malucha. Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego też nie ma ściśle określonego wieku, w którym maluch zaczyna chodzić. Dzieje się to w okolicy dwunastego miesiąca życia. Pamiętać jednak należy, że jest to czas umowny, dlatego też dziecko swoją przygodę z chodzeniem rozpocząć może zarówno wcześniej, jak i później. Rodzice absolutnie nie powinni zmuszać dziecka do stawiania kroków, natomiast ich obowiązkiem jest dokładne oczyszczenie otoczenia malucha. Niebezpieczne przedmioty mogą poważnie zagrażać zdrowiu dziecka, dlatego należy je usunąć z podłoża oraz mebli. Istotne jest także zabezpieczenie ostrych krawędzi.

Czym cechować muszą się pierwsze buty dla dziecka?

Początkowo dziecko rozpocząć powinno naukę chodzenia na boso. Doświadczanie bosą stopą spectrum bodźców pozytywnie oddziałuje na rozwój stopy dziecka. O ile rodzice mogą mieć wpływ na właściwe przygotowanie podłoża w mieszkaniu, domu bądź ogrodzie, o tyle nie są w stanie zagwarantować maluchowi odpowiednich warunków np. na spacerze czy spotkaniu ze znajomymi. Wówczas doskonałym rozwiązaniem będą buty do nauki chodzenia.

Obuwie wykonane musi być z lekkich materiałów. Najlepiej sprawdza się naturalna skóra oraz nowoczesne, przewiewne membrany. Zbyt ciężkie tworzywa mogłyby obciążać delikatną stopę dziecka, a tym samym skutecznie utrudniać poruszanie się. Kluczowa jest również przewiewność i miękkość wierzchu buta. Buciki dla dziewczynki lub chłopca zapewniać muszą dziecku odpowiednią cyrkulację powietrza.

Istotne znaczenie ma dobrze dopasowany zapiętek, który powinien stabilnie otulać piętę malucha. Wbrew obiegowej opinii nie może być on zbyt sztywny. Optymalna wysokość to około nieco poniżej kostki dziecka. Attipasy do wody to obowiązkowe wyposażenie w momencie, gdy zamierzamy wybrać się na urlop nad wodę. Buciki są wówczas przystosowane do poruszania się w okolicach wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *