Studia podyplomowe dla nauczycieli – co warto wiedzieć?
Nauczyciele to grupa, która szczególnie powinna dbać o swoje wykształcenie i stale podnosić posiadane kwalifikacje. Bez tego nie jest możliwy rozwój dalszej kariery zawodowej. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej nauczycieli zapisuje się na studia podyplomowe. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy.
Na czym polegają studia podyplomowe?
Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób, które, jak sama nazwa wskazuje, posiadają już dyplom ukończenia szkoły wyższej. Celem takiego kształcenia jest uzupełnienie dotychczasowej wiedzy i poszerzenie jej o nowe informacje oraz umiejętności. Co ważne, wybrany kierunek nie musi być zbieżny z tym, który został już ukończony. Na studia podyplomowe może zapisać się każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku. Pomagają one na zdobycie kwalifikacji w stosunkowo szybkim tempie. Warto jednak zaznaczyć, że dostanie się na niektóre kierunki, wymaga wcześniejszego ukończenia studiów o konkretnej specjalizacji.
Nauczyciele a studia podyplomowe
Studia podyplomowe dla nauczycieli są najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na rozwój kariery zawodowej. Pomagają one zdobyć dodatkowe kwalifikacje lub ugruntować nabyte już doświadczenie. Dzięki temu nauczyciel może nie tylko lepiej wywiązywać się ze swoich dotychczasowych obowiązków, ale również ubiegać się o ich poszerzenie. Na uwagę zasługuje fakt, że właśnie przedstawiciele tego zawodu są największą grupą słuchaczy na studiach podyplomowych.
Dlaczego warto się zdecydować?
Lepsze wykształcenie daje doskonały pretekst do znalezienia pracy w bardziej renomowanych placówkach. Co więcej, jest to też podstawa do ubiegania się o podwyżkę lub awans. Nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe, otwiera sobie drogę do nauczania wielu przedmiotów jednocześnie. Nie można zapominać również o tym, że program nauczania stale się zmienia. W szkołach pojawiają się nowe przedmioty i zagadnienia, o których wielu nauczycieli nie słyszało podczas studiów. W takich przypadkach konieczne jest zdobycie nowych umiejętności, informacji i doświadczeń. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać także o tym, że dodatkowe wykształcenie jest niezbędne przy obejmowaniu stanowisk kierowniczych i dyrektorskich.
Jakie studia wybrać?
Kształcenie nauczycieli w ośrodkach szkoleniowych odbywa się w wielu kierunkach. Często dotyczą one podstawowych przedmiotów, takich jak język polski, matematyka, historia, przyroda, wychowanie fizyczne czy język angielski. Do popularnych kierunków należą również informatyka, muzyka, etyka, edukacja dla bezpieczeństwa czy bibliotekoznawstwo. Co warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle złożona. Studia podyplomowe należy wybierać w zależności od własnych preferencji i umiejętności. Nie bez powodu nauczyciele z reguły kształcą się w kierunkach pokrewnych z tym ukończonym na studiach wyższych. Na przykład, osoba nauczająca matematyki, prawdopodobnie o wiele lepiej odnajdzie się, wykładając fizykę niż historię lub język polski.
Pedagogika specjalna – studia podyplomowe
Specyficzną grupą kierunków studiów podyplomowych są przedmioty w obrębie pedagogiki specjalnej. Dotyczą one edukacji uczniów z niepełnosprawnościami. Zapotrzebowanie na nauczycieli z tego typu kwalifikacjami jest naprawdę duże. Warto jednak pamiętać, że nauczanie osób niepełnosprawnych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zazwyczaj podjęcie studiów podyplomowych na kierunkach związanych z pedagogiką specjalną wymaga posiadania przygotowania pedagogicznego.