Psychoterapia online

Rosnąca popularnośc terapii online wśród pacjentów

Format terapii online to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy potrzebują pomocy psychologa, ale z różnych powodów nie mogą lub nie chcą skorzystać z tradycyjnej, gabinetowej formuły leczenia.

Spróbujmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat zdobywającej coraz większą popularność psychoterapii online oraz samych zaburzeń psychicznych, które powinny być dla nas sygnałem, aby udać się na konsultacje do specjalisty.

Jakie grupy zaburzeń psychicznych wyróżniamy?

Spośród wielu ich rodzajów, w pierwszej kolejności powinniśmy wymienić:

  • zaburzenia nastroju takie jak depresja, depresja dwubiegunowa oraz manie
  • zaburzenia związane z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych do których zaliczamy między innymi alkohol lub narkotyki
  • zaburzenia lękowe
  • zaburzenia schizofreniczne
  • zaburzenia behawioralne jak na przykład zaburzenia snu lub zaburzenia odżywiania

Wymienione problemy w przeważającej mierze będę wymagały regularnego leczenia, dlatego też jeśli rozpoznajemy u siebie symptomy któregoś z nich, powinniśmy udać się na konsultacje do psychologa, który pomoże określić nam źródło problemu i przygotuje dalszy plan leczenia.

Jak zdefiniować psychoterapeutę?

Psychoterapeuta to specjalista, którego zadaniem jestem pomóc ludziom w rozwiązywaniu ich problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wielu dostępnych technik terapeutycznych do których zaliczamy m.in. rozmowę terapeutyczną, terapię poznawczo-behawioralną, terapię poznawczą lub psychoterapię psychodynamiczną.

Jak znaleźć terapeutę, który będzie odpowiadał naszym potrzebom?

Znalezienie odpowiedniego specjalisty zawsze będzie wyzwaniem z uwagi na szereg czynników takich jak specyfika naszych potrzeb, osobiste preferencje oraz doświadczenie i umiejętności terapeuty umożliwiające efektywną współpracę w formule spotkań online.

Przy wyborze terapeuty powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj i naturę problemu, którego chcemy się pozbyć, fakt istnienia wielu zróżnicowanych względem siebie nurtów psychoterapii oraz dostępność specjalistów w naszej okolicy.

terapia cbt online
Terapia cbt online

Jako, że większość z nas nie posiada niezbędnej wiedzy, która pozwoliłaby nam samym dopasować dany nurt terapii do problemów z którym się zmagamy, pierwszym krokiem w procesie wyboru właściwego terapeuty powinna być konsultacja psychologiczna z zaufanym, najlepiej poleconym przez bliskich znajomych specjalistą.

Niewątpliwie pomocne będą też specjalistyczne serwisy internetowe, mające w swojej ofercie usługi psychoterapii online i często zrzeszające również certyfikowanych terapeutów. Jedną z takich platform w sieci jest trzymsie.pl, dzięki której w relatywnie krótkim czasie znajdziemy właściwego specjalistę, który pomoże nam rozwiązać trapiące nas problemy.

Czy skuteczność terapii online jest wysoka i jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą ten format leczenia?

Obecnie nie ulega już wątpliwości, że terapia online jest równie skuteczna jak jej pierwotna, stacjonarna formuła, zapewniając przy tym dodatkowo wiele korzyści i udogodnień jak chociażby dostęp do pomocy psychologicznej w regionach wiejskich lub podmiejskich, gdzie potrzebujący do tej pory nie mieli możliwości skorzystania z placówek terapeutycznych oraz usług samych terapeutów.

Psychoterapia online będzie korzystnym rozwiązaniem dla osób z ograniczeniami ruchowymi spowodowanymi najczęściej przez ciężkie choroby i schorzenia, którzy z tego powodu mają ograniczone możliwości logistyczne.

Zdalna forma spotkań z terapeutą będę również doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy mają problem z planowaniem spotkań w regularnym rytmie przez zmienny lub bardzo napięty grafik w pracy.

Zaburzenia psychiczne niewątpliwie negatywnie wpływają na nasz dobrostan. Bagatelizowane i tym samym nie leczone, będą się tylko pogłębiać i często prowadzić do pojawienia się coraz to poważniejszych problemów.

Psychoterapia da nam narzędzia z których pomocą będziemy mogli skutecznie walczyć ze wszelkimi przypadłościami natury psychicznej, dlatego też jeśli potrzebujemy pomocy w tym zakresie, nie bójmy zrobić się pierwszego kroku ku właściwej diagnozie i kolejno wdrożeniu odpowiedniego leczenia, które pomoże nam zwalczyć nasze problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *