Repozytorium naukowe DSpace 7 – czym się wyróżnia?
Repozytorium DSpace umożliwia użytkownikom tworzenie bezpiecznych archiwów do przechowywania danych, jak dokumenty tekstowe i zasoby multimedialne. Pliki mogą być deponowane, a także archiwizowane w repozytorium bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy tylko założyć konto użytkownika DSpace i móc korzystać z dostępnych materiałów.
Platforma DSpace – czym jest?
DSpace 7 to przede wszystkim licencjonowane oprogramowanie typu open source, z którego korzysta ponad 2000 organizacji badawczych na świecie. Dane wprowadzone do repozytorium są przechowywane na serwerze i tym samym udostępniane użytkownikom, dzięki czemu każdy może je przeglądać, pobierać oraz wykorzystywać.
DSpace 7 to bezpieczny, darmowy system przeznaczony do udostępniania i zarządzania danymi. Jest w dużej mierze oparte na zasadach CreativeCommons (narzędzie open source) i pozwala na uczestnictwo w globalnej sieci danych. Może obsługiwać, gromadzić i przetwarzać różne formaty plików, w tym tekst, audio i wideo, pobierać narzędzia do zaawansowanego wyszukiwania. Może być używane z różnymi narzędziami i systemami (google, VLO, DataCite, OLAC, Data Citation Index, arXive), aby w ten sposób uzyskać dostęp do danych z różnych miejsc.
Repozytorium to może wyodrębniać archiwa w różnych formatach, a zalogowani użytkownicy mogą eksportować dane do bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak Inforex.
DSpace 7 – co umożliwia?
DSpace pozwala użytkownikom gromadzić i przechowywać dokumenty cyfrowe w różnych formatach, w tym pdf, Word, JPG i TIF, oraz budować hierarchiczną strukturę bazy danych poprzez definiowanie społeczności i kolekcji. Umożliwia również zarówno proste, jak i zaawansowane wyszukiwanie. Indeksy są konfigurowalne, a instytucje mogą wybrać pola metadanych do indeksowania. Wyszukiwania mogą być dokonywane według kolekcji, a także zbiorów, tytułu, autora, pola oraz daty. Z pewnością ważne jest, aby twórcy oprogramowania prowadzili badania i dbali o swoich użytkowników, aby oceniać i ulepszać oprogramowanie (np. poprawić moduł statystyk, a może wprowadzić opcję embarga dla niektórych tekstów). Wiele znakomitych uczelni na całym świecie wybiera to oprogramowanie właśnie ze względu na wspomniane cechy.
Warto dodać, że wersja DSpace 7 jest długo oczekiwanym następcą szeroko stosowanego DSpace 6, a jej kluczowe cechy to między innymi nowoczesny, responsywny interfejs użytkownika oparty na technologiach Angular i Bootstrap, gruntownie przeprojektowany i samodokumentujący się interfejs integracyjny REST API, ulepszone możliwości konfiguracyjne w zakresie budowania hierarchii dzienników oraz mapowania struktur organizacyjnych uczelni (konteksty wydziałowe), a także nowe przepływy pracy, w tym funkcje przeciągania, a także upuszczania oraz automatyczna ekstrakcja metadanych z popularnych formatów, takich jak PDF.
DSpace 7 – podsumowanie
DSpace to cyfrowe repozytorium, które pozwala użytkownikom tworzyć bezpieczne archiwa do długoterminowego przechowywania danych (dokumentów tekstowych i zasobów multimedialnych). Pliki są deponowane oraz archiwizowane w repozytorium bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.
DSpace to bezpieczny, bezpłatny system udostępniania i zarządzania danymi do badań korpusowych. Repozytorium umożliwia nie tylko udostępnianie danych, ale także dzielenie się nimi i wspólne tworzenie zaawansowanych korpusów. Ponieważ większość publikacji oparta jest na zasadach Creative Commons (natomiast narzędzia mają charakter open source), możliwe jest uczestnictwo w globalnej sieci baz danych. System ten ułatwia obsługę, gromadzenie i przetwarzanie różnych formatów plików tekstowych. Pozwala także na zaawansowane przeszukiwanie korpusów i pobieranie narzędzi korpusowych. Dostęp do danych można uzyskać z różnych miejsc za pomocą różnych narzędzi i systemów (Google, VLO, DataCite, OLAC, Data Citation Index, arXive).