Oryginalne imię dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Nadawanie oryginalnych imion to kontrowersyjny temat. Niektórzy uważają, że imiona tego typu krzywdzą dzieci i nie powinny być nadawane. Inni rodzice sądzą z kolei, że imię wpływa na przyszłe życie dziecka i powinno być nietuzinkowe, by podkreślić jego indywidualność. Czy warto zdecydować się na oryginalne imię dla dziecka? Sprawdź, jakie są plusy i minusy takiego wyboru.

  1. Oryginalne imię — jak wpływa na dziecko?
  2. Czy można nadać dziecku imię zagraniczne?

Imię dla dziecka wybiera się na całe życie. Rodzice długo zastanawiają się nad nim, gdyż jest to wybór trudniejszy, niż wydaje się na początku. Część rodziców preferuje imiona po dziadkach lub innych krewnych, pozostali kierują się wyłącznie własnym gustem. W obu przypadkach dziecko może otrzymać imię oryginalne i rzadko spotykane. Czy jego nadanie to dobry pomysł? Jak imię dziecka wpływa na jego przyszłość?

Oryginalne imię — jak wpływa na dziecko?

Każde z imion ma przypisane znaczenie. Niekiedy cechy z imiennika pokrywają się z usposobieniem dziecka, jednak w rzeczywistości charakter malucha zależy od wielu innych czynników niż samo imię. Imię ma jednak wpływ na to, jak dziecko czuje się wśród rówieśników i jak jest przez nie odbierane. Nietypowe imię dla chłopca lub dziewczynki może sprawić, że kilkulatek zauważy, iż dzieci traktują go z dystansem lub wymyślają dla niego przezwiska. Rodzice powinni wziąć to pod uwagę, gdyż zbytnia oryginalność może stać się przyczyną kpin z dziecka.

 imię oryginalne

Na szczęście, oryginalne imię coraz rzadziej jest powodem do dokuczania ze strony rówieśników. Dzieci pochodzące z różnych krajów i wychowujące się w rodzinach, w których rodzice pochodzą z innych kultur, mają imiona niespotykane przed laty. Obecne pokolenie dzieci oswaja się z nimi i traktuje wszystkich rówieśników jednakowo bez względu na imię.

Czy można nadać dziecku imię zagraniczne?

Nadawanie imion zagranicznych w Polsce jest trudniejsze niż nadawanie imion słowiańskich i powszechnie stosowanych w języku polskim. Zagraniczne imiona często muszą być podawane w urzędzie stanu cywilnego w wersji spolszczonej, np. Jessica – Dżesika. Część rodziców nie akceptuje takiej pisowni i musi odwoływać się od decyzji urzędnika, który odmówił wpisania wybranego imienia do aktu urodzenia. Wybierając imię zagraniczne, warto jeszcze przed jego narodzinami zasięgnąć opinii językoznawców z internetowej poradni językowej, by upewnić się, że można nadać je swojemu dziecku.

Poznaj imiona męskie pochodzące z Japonii na https://dzidzius.pl/planowanie/japonskie-imiona-meskie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *