Jak wybierać kursy językowe online?

W ostatnich kilku latach wiele aspektów codziennego życia przeniosło się do internetu. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się także kursy językowe online. W sieci można znaleźć naprawdę wiele ofert tego typu. Jak więc wyłonić spośród nich tę najlepszą? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przede wszystkim? Czym powinna charakteryzować się dobra szkoła językowa? To pytania, które zadaje sobie wielu zainteresowanych nauką języka, a my w poniższym tekście rozstrzygamy niektóre istotne kwestie.

  1. Program nauczania – podstawa
  2. Sposób realizacji kursów językowych online
  3. Doświadczenie i kadra

Jeśli masz wątpliwości, czy kursy językowe online w ogóle są dla ciebie, uspokajamy: można osiągnąć w ten sposób równie dobre wyniki, co przy nauce stacjonarnej. Dodatkowo to bardzo wygodna forma, gdyż nie musisz wychodzić z domu lub biura, a dodatkowo twój wybór nie ogranicza się do szkół zlokalizowanych w twoim mieście.

Program nauczania – podstawa

Podstawą efektywnej nauki języka obcego jest wybrana metoda. Właściwie standardem we współczesnym nauczaniu jest nacisk na umiejętności praktyczne, jednak nadal szkoły realizują ten postulat na różne sposoby. Warto zatem przed zadecydowaniem o konkretnym kursie sprawdzić, według jakiego programu pracują lektorzy i z jakich materiałów korzystają.

Ważne, by zajęcia prowadzone były metodą bezpośrednią i naturalną, ułatwiającą przełamanie barier powstrzymujących przed mówieniem w języku obcym. To nacisk na konwersacje i faktyczne porozumienie. Kluczowe jest z jednej strony dopasowanie programu do realnych sytuacji, z jakimi może zetknąć się osoba wyjeżdżająca zagranicę lub korzystająca z języka obcego w codziennej komunikacji, z drugiej – swobodna atmosfera związana z wykorzystaniem gier i zabaw językowych. Warto zdecydować się na szkołę, która nie korzysta z typowych podręczników, a w nauczaniu bazuje na własnych materiałach, przygotowanych w oparciu o wieloletnie doświadczenie samej szkoły oraz lektorów.

Sposób realizacji kursów językowych online

Zajęcia w szkołach językowych przeważnie prowadzi native speaker oraz profesjonalny lektor. Jeśli decydujesz się na kursy językowe online, dobrze jest zadbać, aby taka osoba miała doświadczenie w nauczaniu właśnie przez internet. Mimo że forma online jest bardzo przyjazna dla obu stron, wymaga pewnych umiejętności.

Zweryfikuj, jak wygląda lekcja. Z praktycznego punktu widzenia optymalne jest nauczanie w niewielkich, cztero- lub sześcioosobowych grupach. Każda z osób ma szansę się wypowiedzieć i podzielić swoimi opiniami, dzięki czemu będzie brała faktyczny udział w konwersacjach. Dodatkowo sprawdź, czy zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym. Niektóre szkoły bazują na przygotowanych wcześniej nagraniach, co z pewnością nie jest optymalne z punktu widzenia edukacji. Dodatkowy plus stanowi dostęp do platformy edukacyjnej, pozwalający korzystać z potrzebnych do samodzielnej nauki materiałów.

Doświadczenie i kadra

Wspomnieliśmy już, jak dużą rolę odgrywa doświadczenie lektora w zakresie prowadzenia kursów językowych online. Sama osoba native speakera lub nauczyciela jest zresztą kluczowa dla sukcesu całego procesu edukacyjnego, bo to on kształtuje umiejętność faktycznego porozumienia się z obcokrajowcem. Liczy się wiedza, kompetencje, umiejętności miękkie. Ważne również, aby osoba prowadząca zajęcia potrafiła dynamicznie reagować na zastaną sytuację, dlatego postaw na szkołę, która ceni indywidualność pracowników i ich pomysły, które pomagają usprawnić i ulepszyć proces dydaktyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *