Badania z krwi dla zdrowego serca

Badania z krwi dla zdrowego serca

Choroby kardiologiczne stanowią w Polsce główną przyczynę śmierci. Dlatego też bardzo ważne jest prowadzenie kontroli pracy centralnego elementu układu krążenia, jakim jest mięsień sercowy. Sprawdź, jakie badania krwi można zrobić, aby sprawdzić pracę tego narządu oraz ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego w przyszłości.

Lipidogram

Lipidogram jest też określany jako profil lipidowy. To badanie oceniające poziom całkowitego cholesterolu, frakcji lipoprotein o wysokiej gęstości tzw. cholesterolu dobrego (HDL), frakcji trójglicerydów, frakcji lipoproteiny o niskiej gęstości tzw. cholesterolu złego (LDL), cholesterolu nie-HDL (różnica stężenia cholesterolu całkowitego i HDL). Test ten stanowi ważny element w diagnostyce dyslipidemii, miażdżycy naczyń, choroby wieńcowej i zawału mięśnia sercowego.

Badanie glukozy

Kolejnym parametrem zdrowego serca jest badanie poziomu glukozy we krwi. Zbyt wysokie stężenie tego związku wiąże się z ryzykiem cukrzycy, a nawet zgonu z przyczyn kardiologicznych. Badanie glukozy wykorzystywane jest w rozpoznaniu nieprawidłowości metabolizmu węglowodanów w akromegalii, chorobach wątroby, trzustki, a także nadczynności kory nadnerczy. Bardzo ważne jest zgłoszenie się na czczo. Zaleca się wykonywanie tego badania przynajmniej raz do roku, a w przypadku osób z grupy ryzyka, czyli np. z objawami hiperlipidemii lub z nadciśnieniem, wedle wskazań lekarza.

D-dimery

D-dimery to cząsteczki białkowe, których oznaczenia dokonuje się w przypadku podejrzenia wzmożonych procesów krzepnięcia i fibrynolizy. Stanowią istotny element diagnostyki zakrzepicy żylnej i tętniczej, zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, zatoru płucnego, hiperfibrynolizy. Badanie to wykorzystywane bywa również do oceny ryzyka zawału mięśnia sercowego.

Homocysteina

Homocysteina jest aminokwasem, który ogranicza powstawanie głównych składników naczyń krwionośnych, czyli elastyny, kolagenu i proteoglikanów. To związek stymulujący rozwój miażdżycy oraz podnoszący ryzyko chorób naczyniowo-mózgowych, sercowo-naczyniowych lub naczyń obwodowych.

Troponina

Troponiny to białka budujące kardiomiocyty, czyli komórki mięśnia sercowego konieczne do jego prawidłowego skurczu. Oznaczenie troponiny wykorzystywane jest w ocenie martwicy mięśnia sercowego (szczególnie zawałów bez uniesienia odcinka ST) i diagnostyce jego niewydolności o różnym stopniu rozległości i podłożu (m.in. niedokrwienie, stan zapalny, uraz mechaniczny).

Elektrolity

Odpowiedni poziom składników mineralnych to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dla zdrowia serca niezwykle ważne jest odpowiednie stężenie sodu, potasu i magnezu. Wskazaniem do oznaczenia dwóch pierwszych elektrolitów są takie dolegliwości jak m.in.: nadciśnienie, zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej, zaburzenie rytmu serca, długotrwałe biegunki i wymioty. Ocena poziomu magnezu wykorzystywana jest w diagnostyce zaburzeń nerwowo-mięśniowych i zaburzeń rytmu serca, a także niewydolności nerek, kontroli leczenia diuretykami i lekami nefrotoksycznymi oraz żywienia pozajelitowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *